Holyoke Kennel Club, Inc. West Springfield, MA 2022-11-28

Posted by: Mark Desrosiers

Total Entry: 885

Best In Show

  • Judge: Mrs. Doris Cozart
    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Doris Cozart
    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHG Cosmic Nobonz New Kid In Town

Junior Showmanship

Not offered.

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Thomas W. Baldwin
  • Entry: 287
    • Breed: Siberian Husky
    • Name: CH Northern Light's Femme Fatale D'Argent

Reserve Junior Showmanship

Not offered.

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Thomas W. Baldwin
  • Entry: 287
    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHS Swishthrees Mommaluvs TCM Stwedios

Sporting Group

  • Judge: Dr. Steven L. Keating
  • Entry: 215
    • 1st Place

    • Breed: Irish Water Spaniel
    • Name: GCHS Poole's Ide Sargeant Sloane CD RN MX MXJ MXF

      2nd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHS HHH Autumn Sonnet

      3rd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: CH Kismet One Love One Heart

      4th Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHP K'Mander Dawnglow Arnage

Hound Group

  • Judge: Mr. Jamie Hubbard
  • Entry: 87
    • 1st Place

    • Breed: English Foxhound
    • Name: CH Monacacy Bend's Lady Of The Chase

      2nd Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCHG Lacey's Not My Circus

      3rd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: CH Snow Hill Quiet Strength

      4th Place

    • Breed: Smooth Haired Dachshund
    • Name: Townfarm Just Talking Shop

Working Group

  • Judge: Mrs. Terrie Breen
  • Entry: 143
    • 1st Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHG Cosmic Nobonz New Kid In Town

      2nd Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHP Pouch Cove's Alright Alright Alright CGC

      3rd Place

    • Breed: Greater Swiss Mountain Dog
    • Name: GCHG Swiss Run's At The End Of The Line With Palisades CGC

      4th Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHP Far Away Black Star CGC TKI

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Charlotte P Patterson
  • Entry: 61
    • 1st Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Monaline Unit

      2nd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: CH Mill Pond New Dynasty

      3rd Place

    • Breed: Staffordshire Bull Terrier
    • Name: GCH Vanger Bull Brutale Gladius

      4th Place

    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: GCH Abberann Sweet Melissa Of Glendalough CGCU TKN

Toy Group

  • Judge: Dr. Steven L. Keating
  • Entry: 102
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel

      2nd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCH Seagryph's Oh Shucks

      3rd Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: CH Good Luck Chuck V Tani Kazari

      4th Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCH Kimro's Adele Astaire

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Rick Gschwender
  • Entry: 90
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHP Brighton Benchmark

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHG Planett's Sun Valley BCAT

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHS Salishan's To Be Or Not To Be

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHB Jessper's Wild Horses

Herding Group

  • Judge: Dr. Steven L. Keating
  • Entry: 145
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHP LK Michigan I'm Your's

      2nd Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHS Bagatelle Rainbow Moon

      3rd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCH Frankenhaus Heart Of Fire V Foothills

      4th Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: Milestone Wishing On A Star

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.