Savannah Kennel Club Perry, GA 2022-11-29

Posted by: Mary Dukes

Total Entry: 1289

Best In Show

  • Judge: Terry Berrios
    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHG BlueCrush Freedom And Whiskey!

Reserve Best In Show

  • Judge: Terry Berrios
    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Wenrick's Nightcap

Junior Showmanship

  • Judge: Tom Kirstein
  • Entry: 9
    • Class: Open Senior
    • Name: Caroline Evans
    • Breed: Boxer

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: John Ramirez
  • Entry: ---
    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: GCHS Prismic Fashionista Ignites The Revolution CAA DCAT

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Tom Kirstein
  • Entry: 9
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Maddie Powers
    • Breed: Lhasa Apso

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: John Ramirez
  • Entry: ---
    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHG Paintabull I'm The Pied Piper

Sporting Group

  • Judge: Nancy Simmons
  • Entry: 206
    • 1st Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHG Luxe The Grand Illusion JH

      2nd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHP Cerise Bonanza

      3rd Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHP Brigadier Shamrock All Silver Stars

      4th Place

    • Breed: German Wirehaired Pointer
    • Name: GCHB RNR Impact N Heywire Walk On The Wilde Side

Hound Group

  • Judge: Dr. Gareth Morgan-Jones
  • Entry: 156
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Wenrick's Nightcap

      2nd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHP Kazuri All I Want For Christmas CGC

      3rd Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: GCH Whit's Classically Chloe

      4th Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCHP Brownwood RT's Peace On Earth SL CGC

Working Group

  • Judge: Robert Shreve
  • Entry: 183
    • 1st Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHG Topaz Wildfire For Umunhum THDN TKN

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Alcher Tmac Witchcraft V Gentry

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Mastiff
    • Name: GCHS Drakyi Dreamland Big Red Dog

      4th Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHB Eb The Relentless Pursuit Of Perfection

Terrier Group

  • Judge: Terry Berrios
  • Entry: 129
    • 1st Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHG BlueCrush Freedom And Whiskey!

      2nd Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Brightluck's Image At Bayleigh

      3rd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: CH Kriscots He's A Rebel At De La Pomme

      4th Place

    • Breed: Lakeland Terrier
    • Name: GCHG Hi-Kel Terrydale Nanhall Mizzconceived

Toy Group

  • Judge: Richard Albee
  • Entry: 198
    • 1st Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: Nautica Wildhart I Have A Dream

      2nd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: CH Grayhaven Somersets Swipe Right

      3rd Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHP Bramver's Orohime

      4th Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Mountain Crest My Boy Watson

Non-Sporting Group

  • Judge: James Mitchell
  • Entry: 209
    • 1st Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Cherokee Legend Encore

      2nd Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: GCH Cobano Avalos-Lara

      3rd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: CH Holdsway Lion King

      4th Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHS Asans N Padow's Twilight Quil From A New Moon

Herding Group

  • Judge: Robert Shreve
  • Entry: 159
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHP Gem-N-I River Of Urloved CGC

      2nd Place

    • Breed: Puli
    • Name: GCHS Cordmaker Punchinello

      3rd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHG Northbay Xcells That's A Wrap

      4th Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCHS Now And Then Watermark Cruisin At Kelkary

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Lee Whittier
  • Entry: 2
    • Breed: Dutch Shepherd
    • Name: Coswald's Vera Nellie CGC


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.