Puyallup Valley Dog Fanciers, Inc. Puyallup, WA 2023-01-15

Posted by: Camille Bakker

Total Entry: 1887

Best In Show

  • Judge: John S.A.S. Rowles
    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHS DC Ace's Chain Reaction HXAS HXAD HXBD

Reserve Best In Show

  • Judge: John S.A.S. Rowles
    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHG Lavendar Hills Sin City RN CGC

Junior Showmanship

  • Judge: Kristen Scott
  • Entry: 45
    • Class: Open Junior
    • Name: William Robinson
    • Breed: French Bulldog

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Elaine J. Lessig
  • Entry: 936
    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: GCHS Sky Acres Restricted Airspace

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Kristen Scott
  • Entry: 45
    • Class: Open Senior
    • Name: Dakota Ford
    • Breed: Basset Hound

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Elaine J. Lessig
  • Entry: 936
    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCH Sunrise's Moon Rider

Sporting Group

  • Judge: Johnny Shoemaker
  • Entry: 351
    • 1st Place

    • Breed: Lagotto Romagnolo
    • Name: GCHB Boardwalk Here Comes the Sun TKI ATT VSWB

      2nd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Simpatico Journey Of Thrills

      3rd Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHS Phinney Green Starlight Premiere

      4th Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCH Sharays Last Dance

Hound Group

  • Judge: Randy Garren
  • Entry: 222
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHP Sunlit's King Of Queens

      2nd Place

    • Breed: Black and Tan Coonhound
    • Name: GCHS Windbourne Remy Martin

      3rd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Tivio Del Oro Talking Points BCAT CGC

      4th Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCH Horse And Hound Full Of Hope

Working Group

  • Judge: Lianne Rowles
  • Entry: 368
    • 1st Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHG Lavendar Hills Sin City RN CGC

      2nd Place

    • Breed: Leonberger
    • Name: GCHG Legendary's A Solitary Lion

      3rd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHG Chancellors' Radioactive Thanos V Barste CGC

      4th Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHS Starlaine Standing Ovation WAC DN

Terrier Group

  • Judge: Christine Erickson
  • Entry: 195
    • 1st Place

    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: GCHS First Class Victoria Berland Empress of Magic

      2nd Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: CH Random Rumblebee

      3rd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCH J-Mar's The Show Must Go On

      4th Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHS Aimhi Head Dover Heals

Toy Group

  • Judge: Mary Jane Carberry
  • Entry: 208
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHG Wynmarks Les Bijouxs Rock n Rolz at Reverie

      2nd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHS Ellemich Secretariat

      3rd Place

    • Breed: Toy Manchester Terrier
    • Name: GCHS Passport Sunkissed It's A Yes From Me Bonchien

      4th Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: Wishing Well Bobcat Pix A Peck Of Pickled Peppers

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Robert Shreve
  • Entry: 230
    • 1st Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHG Emerald City's Midnight Hour

      2nd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: CH Players Alitara Magic in the Air

      3rd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: CH Legend's Follow The Dream

      4th Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHG Spotlite & Dblshot's Premier Edition CGC TKN

Herding Group

  • Judge: Dr. Carmen L Battaglia
  • Entry: 307
    • 1st Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHS DC Ace's Chain Reaction HXAS HXAD HXBD

      2nd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: CH Woodside's Firefly Lane

      3rd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHS Stone Ridge Foolish Pleasure TKN

      4th Place

    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: GCHS Sky Acres Restricted Airspace

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr Randy E Garren
  • Entry: 1
    • Breed: Dutch Shepherd
    • Name: Zizzu De Las Flores


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.