Manatee Kennel Club, Inc. Brooksville, FL 2023-01-16
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1798
Best In Show
- Judge: Mrs. Julie Felten
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Boca Gold's Order Of The Phoenix JH
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Julie Felten
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bulls
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Linda Whitney
- Entry: 37
- Class: ---
- Name: Luke Waters
- Breed: Wire Fox Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Mary E. Benedict
- Entry: 456
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHS Ridgetop 'N Marconian's Aventador
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Linda Whitney
- Entry: 37
- Class: Open Junior
- Name: Demery Livingston
- Breed: Shetland Sheepdog
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Mary E. Benedict
- Entry: 456
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN
Sporting Group
- Judge: Mrs. Terry M. DePietro
- Entry: 280
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHS Boca Gold's Order Of The Phoenix JH
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCHS Poole's Ide Sargeant Sloane CD RN MX MXJ MXF
- Breed: Brittany
- Name: GCHP Brigadier Shamrock All Silver Stars
- Breed: Welsh Springer Spaniel
- Name: GCHG Clussex On Red Alert at Stonecroft
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 205
- Breed: Whippet
- Name: CH Karasar's Effervescence
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHP Adili & Ida B's Reign on Zambezi
- Breed: Saluki
- Name: GCHS Omen-Sahara Starlite Twiggy Running Thru The Roses
- Breed: American Foxhound
- Name: GCHS Kiarry's Gotta Have Faith
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms. Rita J. Biddle, Esq.
- Entry: 313
- Breed: Mastiff
- Name: GCHP Southport Ares God Of War
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander's Snow Pilot
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Alchar Tmac Witchcraft V Gentry
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHP Adibeir Red Carpet Affair CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 192
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHG BlueCross Freedom And Whishey!
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHP Goodspice Efbe Money Stache
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHB Destiny's Code Of Honor
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHG Blue Moon Shine On
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Joanne (Jan) N. Paulk
- Entry: 294
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG KBPride Rembrandt
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Afterglow De La Passion
- Breed: Pug
- Name: GCHS Hyclass Whole Lotta Shakin ' Goin On
- Breed: Silky Terrier
- Name: Carmorosa's Pixie Dancer
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Jon R. Cole
- Entry: 257
- Breed: Bulldog
- Name: GCHP Diamond Gold Majesu Pisko Bull's
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN
- Breed: Schipperke
- Name: GCHG Rivendel's Belle Of The Ball
- Breed: Finnish Spitz
- Name: CH Suomi N Ajuaq's Heir to the Firenation TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Ms. Carolyn A. Herbel
- Entry: 236
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Hammersmith Heathcliff Heathcliff CGCA TKN
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHB Three Oaks The Big Chill
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCH Corimist Destiny Awaits
- Breed: Puli
- Name: GCH Mezok Edes-Retes
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs. Carolyn A. Herbel
- Entry: 8
- Breed: Teddy Roosevelt Terrier
- Name: Barnett's He's A Whole Lot Of Dax
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.