Tampa Bay Kennel Club Brooksville, FL 2023-01-20

Posted by: Mike Szabo

Total Entry: 2161

Best In Show

  • Judge: Ms. Bonnie Linnell Clarke
    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHP One Love Hashtag Not Vanilla

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Bonnie Linnell Clarke
    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Aspyre Cat Got Ur Tongue

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Rita A. Figg
  • Entry: 26
    • Class: Open Senior
    • Name: Austyn Dinda
    • Breed: Harrier

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Geir Flyckt-Pedersen
  • Entry: 496
    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: Cheron's All In For The Gambler

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Rita A. Figg
  • Entry: 25
    • Class: Open Senior
    • Name: Sophia Politino
    • Breed: Great Dane

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Geir Flyckt-Pedersen
  • Entry: 496
    • Breed: Greyhound
    • Name: CH Ina's Fashion Fabulous

Sporting Group

  • Judge: Mr. Douglas A. Johnson
  • Entry: 399
    • 1st Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Aspyre Cat Got Ur Tongue

      2nd Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCH Rivermist Broxden Magnuttic

      3rd Place

    • Breed: Irish Water Spaniel
    • Name: Sycomore Ballad Of Blue CGC

      4th Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH Goldrox Takep@'Em To The Train Station

Hound Group

  • Judge: Mr. Jamie Hubbard
  • Entry: 280
    • 1st Place

    • Breed: Basenji
    • Name: CH Signet Girl On Fire

      2nd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCH Zaida Bint Muti Von Haussman

      3rd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: CH Pun Kotzky Ain't She Sweet

      4th Place

    • Breed: Greyhound
    • Name: GCHB Ina's Fashion Divine

Working Group

  • Judge: Mr. Jerry M. Watson
  • Entry: 389
    • 1st Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: GCHP Southports Ares God Of War

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Alcher Tmac Witchcraft V Gentry

      3rd Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: GCHS Vykon's I Got Chills CD BN RE FDC BCAT CGCA TKN ATT

      4th Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCH Rivergroves Beyond The Pale

Terrier Group

  • Judge: Dr. Andrea Bradford, MD
  • Entry: 228
    • 1st Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: GCHB Sherwood CK Dexter Haven

      2nd Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHG BlueCrush Freedom And Whiskey!

      3rd Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Abbeyrose Black Chrome

      4th Place

    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: GCHG Keadeen's Beyond The Pale

Toy Group

  • Judge: Mr. Randy E. Garren
  • Entry: 322
    • 1st Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHP One Love Hashtag Not Vanilla

      2nd Place

    • Breed: Yorkshire Terrier
    • Name: GCHS Spark's Blaze Of Glory

      3rd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Mountain Crest My Boy Waston

      4th Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHG Wishing Well Bobcat's Peace, Love & Pixie Dust

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Cindy Meyer
  • Entry: 254
    • 1st Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Cherokee Legend Encore

      2nd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHS Barnstorm One Chance Fancy By Dzine

      3rd Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: CH Kagayaki No Girou Go Kashima Gijukusou

      4th Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHG Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN

Herding Group

  • Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
  • Entry: 271
    • 1st Place

    • Breed: Pyrenean Shepherd
    • Name: GCHG La Brise Man O'War

      2nd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHB Hammersmith Heathcliff Heathcliff CGCA TKN

      3rd Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: GCHG Dawn Heir's Walk'n on By

      4th Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: CH Corimist Destiny Awaits

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
  • Entry: 10
    • Breed: Russian Tsvetnaya Bolonka
    • Name: Radost Moja Doctor Gaffs


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.