Clearwater Kennel Club Brooksville, FL 2023-01-21

Posted by: Sandra D'Andrea

Total Entry: 2455

Best In Show

  • Judge: Mr. Brian Meyer
    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHG BlueCrush Freedom And Whiskey!

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Brian Meyer
    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHB Hammersmith Heathcliff Heathcliff CGCA TKN

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Brian Meyer
  • Entry: 39
    • Class: Open Senior
    • Name: Allison Chism
    • Breed: German Wirehaired Pointer

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Rodney E. Herner
  • Entry: 609
    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHG Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Brian Meyer
  • Entry: 39
    • Class: Open Senior
    • Name: Shelly Henry
    • Breed: English Springer Spaniel

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Rodney E. Herner
  • Entry: 609
    • Breed: Ibizan Hound
    • Name: GCHS DC Abbaio Bushbaby

Sporting Group

  • Judge: Mr. Jerry M. Watson
  • Entry: 482
    • 1st Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHB Erinfyr Summer Solstice

      2nd Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCH Rivermist Broxden Magnuttic

      3rd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCH Wyndbourne Fire & Dezire

      4th Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCHS Daykeyne I Have A Secret

Hound Group

  • Judge: Dr. Andrea Bradford, MD
  • Entry: 322
    • 1st Place

    • Breed: Greyhound
    • Name: GCHB Ina's Fashion Divine

      2nd Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: CH Kiarry's Gotta Have Faith

      3rd Place

    • Breed: English Foxhound
    • Name: Foxgully Hot Gossip At FxPt

      4th Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCH Soletrader Dean Martin

Working Group

  • Judge: Dr. Jose Luis Payro
  • Entry: 410
    • 1st Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHB Eb The Relentless Pursuit Of Perfection

      2nd Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCH Rivergroves Beyond The Pale

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Alcher Tmac Witchcraft V Gentry

      4th Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHS Spicerack's Shotgun Rider CGCA TKN

Terrier Group

  • Judge: Mr. Rodney E. Herner
  • Entry: 260
    • 1st Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHG BlueCrush Freedom And Whiskey!

      2nd Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCHG Goodspice Efbe Money Stache

      3rd Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Abbeyrose Black Chrome

      4th Place

    • Breed: Glen of Imaal Terrier
    • Name: GCHG Keadeen's Beyond The Pale

Toy Group

  • Judge: Mrs. Nancy D. Simmons
  • Entry: 350
    • 1st Place

    • Breed: Maltese
    • Name: GCHS ILove Rhapsody Always Full Of Wisdom

      2nd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHG Wishing Well Bobcat's Peace, Love & Pixie Dust

      3rd Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHP One Love Hashtag Not Vanilla

      4th Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Mountain Crest My Boy Watson

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Dennis McCoy
  • Entry: 283
    • 1st Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Cherokee Legend Encore

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHG Fabelhaft Robobull Ferragamo

      3rd Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHG Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN

      4th Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: CH Ta Sen Westgate Jingle Juice

Herding Group

  • Judge: Mr. Jerry M. Watson
  • Entry: 299
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHB Hammersmith Heathcliff Heathcliff CGCA TKN

      2nd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHB Trifecta Sunshine in my Pocket at Maiella

      3rd Place

    • Breed: Pumi
    • Name: CH Silhouettes Beginning To Inspire

      4th Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: CH Millennium's Martini

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mrs. Pamela S. Lambie
  • Entry: 10
    • Breed: Russian Tsvetnaya Bolonka
    • Name: PlkLet's Get This Party Started CM


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.