Tualatin Kennel Club, Inc. Portland, OR 2023-01-22

Posted by: Greg McCarthy

Total Entry: 2028

Best In Show

  • Judge: Mrs Peggy Beisel-McIlwaine
    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: CH Random Rumblebee

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs Peggy Beisel-McIlwaine
    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: CH Kaleef's Mercedes

Junior Showmanship

  • Judge: Ms Dianne Kroll
  • Entry: 34
    • Class: Master
    • Name: Lila Holberg
    • Breed: Pointer

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Robert Hutton
  • Entry: 758
    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCH Tattercoats Look It Here

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms Dianne Kroll
  • Entry: 34
    • Class: Open Senior
    • Name: Sarah Wolfe
    • Breed: Miniature Schnauzer

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Robert Hutton
  • Entry: 758
    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCH Karnovanda's Foggy Night

Sporting Group

  • Judge: Mr.s Paula Nykiel
  • Entry: ---
    • 1st Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCHB Hyspire Ghoststone A Tough Nut To Crack

      2nd Place

    • Breed: Welsh Springer Spaniel
    • Name: CH Clussex On Red Alert at Stonecroft

      3rd Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCH Next Generations This Is My Land

      4th Place

    • Breed: Clumber Spaniel
    • Name: GCH Creswick & Moonrysn I Have Spoken

Hound Group

  • Judge: Mr. Michael Canalizo
  • Entry: 250
    • 1st Place

    • Breed: Cirneco dell'Etna
    • Name: Giotto Del Vignazzi

      2nd Place

    • Breed: Otterhound
    • Name: GCH Dobhran's Alexa Play Some Music

      3rd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCH Camelot's Godfather

      4th Place

    • Breed: Black and Tan Coonhound
    • Name: GCHS Windbourne Remy Martin

Working Group

  • Judge: Mrs. Karen McFarlane
  • Entry: 358
    • 1st Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHG Lavendar Hills Sin City RN CGC

      2nd Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHS Allegiance How To Get Away With Murder At Lawless

      3rd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHS Camcastle's Back To The Future

      4th Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: CH Vanderbilt's For a Good Time Call

Terrier Group

  • Judge: Mr. Robert Hutton
  • Entry: 215
    • 1st Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: CH Random Rumblebee

      2nd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: CH Tregoad's Fascination

      3rd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCHP Lbk's Rebel And Proud Party Crasher

      4th Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: CH Studio Be Curios JP Justice Hero

Toy Group

  • Judge: Mrs Peggy Beisel-McIlwaine
  • Entry: 178
    • 1st Place

    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
    • Name: GCHB Ringo Star Of Nevskogo Hobbita

      2nd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHG Wynmark's Les Bijouxs Rock'n Rolz at Reverie

      3rd Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCHB Touche & Infinistars The Puppet Master

      4th Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: Kick Em Kenny V. Tani Kazari

Non-Sporting Group

  • Judge: Kimberly Meredith
  • Entry: 224
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Marvels Hemsworth The Wait

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: CH Shady Oak's High Tea At Highwood

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: CH Players Alitara Magic in the Air

      4th Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: GCHB Roberto's Amazing Always On Mind

Herding Group

  • Judge: Mrs Patricia Trotter
  • Entry: 354
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: CH Kaleef's Mercedes

      2nd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHS Ace's Chain Reaction HXAS HXAD HXBD

      3rd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHP MVR Diamonds In The Rough

      4th Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: GCHS Moxie's Rockrolla

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.