Kenosha Kennel Club, Inc. Grayslake, IL 2023-01-25

Posted by: Lynn Meyer

Total Entry: 772

Best In Show

  • Judge: Mr. John P. Wade
    • Breed: Shih Tzu
    • Name: CH Hallmark Jolei Out Of This World

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. John P. Wade
    • Breed: Otterhound
    • Name: GCH Dobhran's Alexa Play Some Music

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Penny DiSiena
  • Entry: 9
    • Class: Open Senior
    • Name: Kylie West
    • Breed: Bernese Mountain Dog

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Penny DiSiena
  • Entry: 208
    • Breed: Field Spaniel
    • Name: GCHG Bruce's Living The Life @ Upland

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Penny DiSiena
  • Entry: 9
    • Class: Open Senior
    • Name: Caleigh Novak
    • Breed: Chesapeake Bay Retriever

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Penny DiSiena
  • Entry: 208
    • Breed: Irish Wolfhound
    • Name: CH Wildisle Brie Sharp Shooter

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Penny DiSiena
  • Entry: 162
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: CH Telltale Bohemian Rhapsody

      2nd Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCH Next Generations This Is My Land

      3rd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCH VJK Myst Heir To The Throne TKN

      4th Place

    • Breed: Field Spaniel
    • Name: GCHG Bruce's Living The Life @ Upland

Hound Group

  • Judge: Mr. Robert Robinson
  • Entry: 68
    • 1st Place

    • Breed: Otterhound
    • Name: GCH Dobhran's Alexa Play Some Music

      2nd Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCH Korsdalen Shred The Gnar RN NAP NJP CGC

      3rd Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: CH Hundelben Keeper Of The Flame SL

      4th Place

    • Breed: Treeing Walker Coonhound
    • Name: GCHS Lost Heritage Knight Of Eldorado

Working Group

  • Judge: Dr. Steven L. Keating
  • Entry: 162
    • 1st Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: CH Echoing Winds All My Love to Kansa

      2nd Place

    • Breed: Kuvasz
    • Name: GCH Szumeria's Joint Venture

      3rd Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHS Spicerack's Shotgun Rider CGCA TKN

      4th Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCH Protea's Oh Dredger BCAT CGC

Terrier Group

  • Judge: Dr. Steven L. Keating
  • Entry: 69
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: CH Mill Pond New Dynasty

      2nd Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: GCH Monamour Beyond And Above

      3rd Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCH Temora Reason Gone Mad

      4th Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCH Abbeyrose Black Chrome

Toy Group

  • Judge: Mr. George Milutinovich
  • Entry: 80
    • 1st Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: CH Hallmark Jolei Out Of This World

      2nd Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCHB Touche Hi N Mai-T At Chic

      3rd Place

    • Breed: Pug
    • Name: Knick Knack's Alrighty Then At Riversong

      4th Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHB Wishing Well & Bobcat's Peace Love & Pixie Dust

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. George Milutinovich
  • Entry: 121
    • 1st Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Cherokee Legend Encore

      2nd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCH Windrift's Stand By Me

      3rd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHG Belle Creek's Born To Love Again

      4th Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCHG Gumby's Hey Now you're An Allstar NWR

Herding Group

  • Judge: Dr. Steven L. Keating
  • Entry: 110
    • 1st Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHB Quiche's Shadow Hunter

      2nd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: CH Top Notch Into The Unknown

      3rd Place

    • Breed: Beauceron
    • Name: GCH Reussite Du Joie De Vie Adventure

      4th Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP Geran's Big Money Of Glasshouse BCAT

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.