Kachina Kennel Club Surprise, AZ 2023-01-29
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1138
Best In Show
- Judge: Mrs. Patricia A. Sosa
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHP Sunlit's King Of Queens
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Patricia A. Sosa
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Longvue Dare To Dream
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Luis F. Sosa
- Entry: 29
- Class: Open Intermediate
- Name: Lillian Petermann
- Breed: Russell Terrier
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Luis F. Sosa
- Entry: ---
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: Willo Xiao-Mai We Don't Talk About Bruno @ Imastar
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Luis F. Sosa
- Entry: 29
- Class: Master
- Name: Camryn Sherrin
- Breed: Pomeranian
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Luis F. Sosa
- Entry: ---
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Polar Mist Talk'n Trash
Sporting Group
- Judge: Mrs. Cindy C. Lane
- Entry: 162
- Breed: Black Cocker Spaniel
- Name: GCHS Encore 'N Tamburlaine Good Trouble
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Simpatico Journey Of Thrills
- Breed: Irish Setter
- Name: GCHS Conamara Walkin' After Midnight
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Ramblewood Play It Again
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Joy S. Brewster
- Entry: 184
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHP Sunlit's King Of Queens
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: CH Heritage Anu Desert Storm BCAT
- Breed: Ibizan Hound
- Name: GCHS DC Hart's Dora The Explorer
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Soletrader Buddy Holly
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Robin L. Stansell
- Entry: 148
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHB Alma's Who Made Who
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Twilight Georgie Girl Of Landmark
- Breed: Boxer
- Name: GCHS Lonetree N' R and G's Summer In Paris
- Breed: Dogo Argentino
- Name: CH Mata Cerdos Oso De Agua
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Ms. Anne M. Barlow
- Entry: 90
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCH Longvue Dare To Dream
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCH Lighthouse I'll Be Alright Without You
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Carmel Sky High Stargazer
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCHG Wyndbrae's Trailblazing Tobias
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Ted Eubank
- Entry: 229
- Breed: Affenpinscher
- Name: GCHB Coachlight Aff-Ter Blowin' In The Wind
- Breed: Biewer Terrier
- Name: CH Perfeccione Del Cielo La Fina
- Breed: Pug
- Name: CH Winsome Nirvana Achy Breaky Heart
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Crownheir Hallelujah
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Ms. Sandra Bingham-Porter
- Entry: 133
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCH Starlight's Crown Jewel
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Jaron's Monogram Lucky's Star
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: Willo Xiao-Mai We Don't Talk About Bruno @ Imastar
- Breed: Chow Chow
- Name: CH Rio's Twilight's Eclipse Of Jared At Asan's
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Entry: 192
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Lambluv's Merriewe We Shoot for the Stars
- Breed: Briard
- Name: GCHS Legion Of Boom De Bejaune
- Breed: Bearded Collie
- Name: GCHS Scott's Georgia On My Mind
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Larklain Blazers Just B Cuz I Said So
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.