Central Indiana Kennel Club, Inc. Indianapolis, IN 2023-02-02
Posted by: Jeffrey Wright
Total Entry: 1547
Best In Show
- Judge: Mr. John P. Wade
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Kaleef's Mercedes
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. John P. Wade
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Telltale Bohemian Rhapsody
Junior Showmanship
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 24
- Class: Master
- Name: Samantha Abels
- Breed: Havanese
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 545
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCHS Corral West Fancy Like Applebee's On A Date Night
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. John P. Wade
- Entry: 26
- Class: Open Intermediate
- Name: Evan Catterson
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 545
- Breed: Akita
- Name: GCH Gallant's From Fyre And Ash O'Granddad
Sporting Group
- Judge: Mr. David B. Swartwood
- Entry: 303
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Telltale Bohemian Rhapsody
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHS Impact RNR Blueblood
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHG Bohemia's Titanic Rose Heart Of The Ocean
- Breed: English Setter
- Name: GCH Kaska's When Pigs Fly $$
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Michael Canalizo
- Entry: 164
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Dobhran's Alexa Play Some Music
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCHS Lost Heritage Knight Of Eldorado
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCHS Averson Rock N Roll
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCHB Vin-Melca's Joyride
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 334
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Spicerack's Shotgun Rider CGCA TKN
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCHS Mlt Ivram The Best Is Yet To Come Brian TT
- Breed: Cane Corso
- Name: GCHP Adibeir Red Carpet Affair CGC
- Breed: Mastiff
- Name: GCHG Brazenhead I'm A Believer From Goldleaf
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Carolyn A. Herbel
- Entry: 99
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Mill Pond New Dynasty
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Abbeyrose Black Chrome
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHS Kilgawny Take My Man
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHB Novelty Best Investment JE
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Carol Jean Nelson
- Entry: 163
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Hallmark Jolei Out Of This World
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHG Kimro's Adele Astaire
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHB Wishing Well & Bobcat's Peace Love & Pixie Dust
- Breed: Pug
- Name: GCHS Casa Blanca's Super Bowl Sunday
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Carol Jean Nelson
- Entry: 207
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Xerlane's Mandate
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHS Dawin Heartstrings
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Allanteis Thank God Iim A Country Boy
- Breed: Lowchen
- Name: GCHB Bare Tracks Comini In Hot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Michael Canalizo
- Entry: 275
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Kaleef's Mercedes
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Northbay Xsell That's A Wrap DJ
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHS Oliver De La Vie En Rose CGC
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCHS Kokopelli's N Kurpas' You're Bacon Me Crazy
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.