Hoosier Kennel Club, Inc. Indianapolis, IN 2023-02-05
Posted by: Jeffrey Wright
Total Entry: 2079
Best In Show
- Judge: Mr. David B. Swartwood
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Telltale Bohemian Rhapsody
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. David B. Swartwood
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHS Kilgawny Take My Man
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Tricia Till
- Entry: 54
- Class: Master
- Name: Lila Holberg
- Breed: Whippet
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 842
- Breed: Irish Wolfhound
- Name: CH Bainbridge Steel Vengeance
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms. Tricia Till
- Entry: 54
- Class: ---
- Name: Luke Waters
- Breed: Wire Fox Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 842
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHS Blue Elks Missing Piece TKN
Sporting Group
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Entry: 403
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHG Telltale Bohemian Rhapsody
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCHS Poole's Ide Sargeant SloaneCD RN MX MXJ XF
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCHS Sun Devil Last Of the Mojitos
- Breed: Vizsla
- Name: GCHP Grouse Point Rimfire Benchrest
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs. Eva E. Berg
- Entry: 251
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Dobhran's Alexa Play Some Music
- Breed: Portuguese Podengo Pequeno
- Name: GCHS Corral West Fancy Like Applebee's On A Date Night
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCH Lost Heritage Knight Of Eldorado
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHB Flessner's Element Of Surprise
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Sharon Ann Redmer
- Entry: 434
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHG Waterfront's Girl On THe Hunt CGC TKN
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHG Loral's Naughty But Nice SIN CGC TKN ATT
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Spicerack's Shotgun Rider CGCA TKN
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHP Highlander's Snow Pilot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Kenneth E. Berg
- Entry: 139
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHS Kilgawny Take My Man
- Breed: Sealyham Terrier
- Name: GCHP Goodspice Efbe Money Stache
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHG Meadowlake Whistle Blower
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCHG Abbeyrose Black Chrome
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
- Entry: 207
- Breed: Shih Tzu
- Name: CH Halmark Jolei Out Of This World
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHB Wishing Well & Bobcat's Peace Love & Pixie Dust
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCHG Kimro's Adele Astaire
- Breed: Toy Poodle
- Name: GCHG Afterglow De La Passion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Michael Canalizo
- Entry: 245
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCH Belle Creek's Born To Love Again
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Gumby's Hey Now you're An Allstar NWR
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Jingle's A Site For Soar Ayes At Onirama
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Xerlane's Mandate
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. James E. Taylor
- Entry: 398
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCHP Northbay Xsell That's A Wrap DJ
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Kaleef's Mercedes
- Breed: Berger Picard
- Name: GCHS Oliver De La Vie En Rose CGC
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Coventry Road To Love
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mrs.Eva E, Berg
- Entry: 3
- Breed: Teddy Roosevelt Terrier
- Name: Flowrider's Enchantress
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.