Sun Maid Kennel Club of Fresno, Inc. Fresno, CA 2023-02-17
Posted by: Camille Bakker
Total Entry: 1438
Best In Show
- Judge: Mrs. Sharon Redmer
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Simpatico Journey Of Thrills
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Sharon Redmer
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHP DC Ace's Chain Reaction HXASD HXBD
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Julie M. Lux
- Entry: ---
- Class: Open Senior
- Name: Colson Shanto
- Breed: Brittany
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Andrea Bradford
- Entry: 608
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Empee's Cyber Monday
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Julie M. Lux
- Entry: ---
- Class: Open Junior
- Name: Daneika Clay Cannon
- Breed: Australian Shepherd
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Dr. Andrea Bradford
- Entry: ---
- Breed: Basset Hound
- Name: GCHS DC Full Metal VC Sniper Girl
Sporting Group
- Judge: Mrs Sharon Newcomb
- Entry: 232
- Breed: Weimaraner
- Name: GCHP Simpatico Journey Of Thrills
- Breed: Irish Setter
- Name: GCH Kinross N Estrella emerald Rain CGC
- Breed: Vizsla
- Name: GCHB Jen's Penny Hazel's Eyes on the Prize
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHS Ramblewood Play It Again
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: David R. Miller
- Entry: 203
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHB Camelot's Godfather
- Breed: Saluki
- Name: GCHS Timaru Bandolier JC
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHG Winston-Del Rey's C.C. Rider
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: CH Vin-Melca's The Jaywalker
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Andrea Bradford
- Entry: 262
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHG Rivergroves Wonder Dog at Pyrcreek CGC TKN
- Breed: Boxer
- Name: GCHP Irondale's The Legend Exists
- Breed: Mastiff
- Name: GCHG Marshalsea The Son Also Raises
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCH Odysea It's Always Sonny at Surfari
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Dr. Andrea Bradford
- Entry: 140
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHB Random Rumblebee
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Studio Be Curios JP Justice Hero
- Breed: Border Terrier
- Name: GCHS Surefyre's Let's Be Frank
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHB Chardonnay's Dream Weaver
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mrs Sharon Newcomb
- Entry: 211
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: CH Ellemich Secretariat
- Breed: Affenpinscher
- Name: CH Circle Legen Monkey Bono
- Breed: Pug
- Name: GCHG Crosswind's Black Jack TKN
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Moxiepoms Mike Tyson Dallas The Prince
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Dr. Andrea Bradford
- Entry: 140
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHB Players Alitara Magic in the Air
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Legend's Follow The Dream
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Fox Canyon's I Won The War At Goldshield CGC CGCA CGCU TKN
- Breed: Lowchen
- Name: GCHS Sage Hill's All You Have to Do is Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
- Breed: ---
- Name: ---
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.