Ochlockonee River Kennel Club of Florida Tallahassee, FL 2023-02-26
Posted by: Mike Szabo
Total Entry: 1146
Best In Show
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Alcher Tmac Witchcraft V Gentry
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHP BlueCrush Freedom And Whiskey!
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Arvind M. de Braganca
- Entry: 29
- Class: Open Senior
- Name: Olivia Eichelberger
- Breed: English Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Dawn Hitchcock
- Entry: 334
- Breed: Saluki
- Name: CH DC Baha Khan Man MC LCX
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Arvind M. de Braganca
- Entry: 28
- Class: Open Intermediate
- Name: Arianna Penner Teegee
- Breed: Pug
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Ms. Dawn Hitchcock
- Entry: 344
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Terlingua Dark Side Dazzler BCAT
Sporting Group
- Judge: Ms. Marjorie Martorella
- Entry: 225
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCHB Monark's All Tangled Up In Max
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHG RNR Impact N Heywire Walk On The Wilde Side
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Wallylama's I've Got The Look
- Breed: Labrador Retriever
- Name: GCHB Moonlit's Meet The Press
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Ms. Marjorie Martorella
- Entry: 140
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHB Cedar Key Another Round Of Chaucer
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: CH Fetch & Smell Olive Oyl
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Nashiras Irish Chieftian Of F.M.
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHB Passport You Should See Me In A Crown SS
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Cindy Stansell
- Entry: 146
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHP Alcher Tmac Witchcraft V Gentry
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: GCHG Overlook Lisiji Everything Will Bee Alright
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCHG Longhorn's Ready and Raring to Go
- Breed: Standard Schnauzer
- Name: GCHG Straw Hat Love Is My Religion
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Philip R. Briasco
- Entry: 91
- Breed: Kerry Blue Terrier
- Name: GCHP BlueCrush Freedom And Whiskey!
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Hardinhaus Simply Stunning
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCH Kriscots He's A Rebel At De La Pomme
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCHP Lbk's Rebel And Proud Party Crasher
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Dawn Hitchcock
- Entry: 234
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Hallmark Jolei Out Of This World
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Mountain Crest My Boy Watson
- Breed: Pug
- Name: GCHP Andi Abracadabra
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHP One Love Hashtag Not Vanilla
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Cindy Stansell
- Entry: 161
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Sweet O'Grady Destined To Be
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Anana's Incredile Journey CGC
- Breed: Xoloitzcuintli
- Name: GCHS Cobano Avalos-Lara
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Cindy Stansell
- Entry: 139
- Breed: Briard
- Name: GCHG Ne Orageux's Nudge Nudge Wink Wink
- Breed: Border Collie
- Name: GCHP Rising Star's Happy One TKI CGC
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Jasms Cornus Mama Tried RE SWN SCA CGC TKN
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: CH Twin Springs N Blue Chip Farms Rocky Mountain High
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
- Entry: 4
- Breed: Russian Tsvetnaya Bolonka
- Name: Showboat's Etched In Steele @ Sfr CM
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.