San Jacinto Kennel Club Humble, TX 2023-02-26
Posted by: Jill Bell
Total Entry: 937
Best In Show
- Judge: Mrs Judith A. Brown
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Kazuri All I Want For Christmas CGC TKN
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs Judith A. Brown
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHB Cajun & Rainsway's America Runs On Dunkin'
Junior Showmanship
- Judge: Mrs Jean Pero
- Entry: 20
- Class: Master
- Name: Rachael Rabenberg
- Breed: Belgian Sheepdog
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Kevin M. Flynn
- Entry: ---
- Breed: Vizsla
- Name: GCH Renaissance N Brittania's Chaging The Game
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs Jean Pero
- Entry: 20
- Class: Open Intermediate
- Name: Paige Ryan
- Breed: Basset Hound
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Kevin M. Flynn
- Entry: ---
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: CH Lantana's Sweet Talking Man CGC
Sporting Group
- Judge: Mr. Kevin M. Flynn
- Entry: 155
- Breed: Clumber Spaniel
- Name: GCHB Cajun & Rainsway's America Runs On Dunkin'
- Breed: German Shorthaired Pointer
- Name: GCHB Ehrenvogel We Will Rock You
- Breed: Gordon Setter
- Name: GCHS Shiloh's Spirit Of Broch Tuarach
- Breed: Boykin Spaniel
- Name: GCHG Drinking Until Dark Beekauz JH
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mrs Judith A. Brown
- Entry: 112
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Kazuri All I Want For Christmas CGC TKN
- Breed: Whippet
- Name: GCHP Starline Winborn Classique
- Breed: Borzoi
- Name: GCHG Crown Jewel Princess Eugenia of Majenkir
- Breed: Saluki
- Name: GCH Tamrick Harvest Moon Of Appalachia SC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Ms JoAnne M Bueher
- Entry: 154
- Breed: Great Dane
- Name: GCHP Eb The Relentless Pursuit Of Perfection
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCHB Corral West Love Shack CGC
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Alcher Tmac Toil & Trouble V Gentry
- Breed: Rottweiler
- Name: GCHP Chancellors "Radioactive" Thanos V Barste CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr Brian C Bogart
- Entry: 83
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: GCHG Fox-Haus Game on at Foxhollow
- Breed: Airedale Terrier
- Name: GCHS Sherwood CK Dexter Haven
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHS Den-Mar's Dressed To Party TD
- Breed: Cesky Terrier
- Name: GCHG Bluefire Drive By
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Dr Gareth Morgan-Jones
- Entry: 149
- Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
- Name: GCHB Ringo Star Of Nevskogo Hobbita
- Breed: Havanese
- Name: GCHB Romigh's Heartland Karma
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHG Timeless Now You See Me
- Breed: Papillon
- Name: GCH Dreampaps' Jean-Zacharie With Blazen
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr Kenneth A Buxton
- Entry: 128
- Breed: Keeshond
- Name: GCHS Windrift's The Force Awakens
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHG Barnstorm One Chance Fancy By Dzine
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCHG Asurebet's Cheers To Onyx
- Breed: Tibetan Spaniel
- Name: GCHP Lantana's Time To Talk At Bradmar CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs Donna J Buxton
- Entry: 155
- Breed: Belgian Sheepdog
- Name: GCHS Mika Take Me To The Top Liswyn At Legacy CGC
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCHG Stonebrook Never Say Never To Tramperus
- Breed: Rough Collie
- Name: GCHS Heatherfield Black Tie Affair
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCHP XIV Karat Come Hel Or HIgh Water
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Kevin M. Flynn
- Entry: 2
- Breed: Japanese Akitainu
- Name: Ibuki Go Junketsu
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.