Pensacola Dog Fanciers Association, Inc. Pensacola, FL 2023-03-04
Posted by: Mary Dukes
Total Entry: 382
Best In Show
- Judge: Dr. Albert P Bianchi
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Mountain Crest My Boy Watson
Reserve Best In Show
- Judge: Dr. Albert P Bianchi
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHP Broadcreek's Darth Vader Of Darste
Junior Showmanship
- Judge: Deborah Barrett
- Entry: 10
- Class: Open Senior
- Name: Haley Coker
- Breed: Irish Setter
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Deborah Barrett
- Entry: 221
- Breed: Saluki
- Name: CH DC Baha Khan Man MC LCX
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Deborah Barrett
- Entry: 10
- Class: Master
- Name: Marilyn Dempsey
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Deborah Barrett
- Entry: 221
- Breed: Samoyed
- Name: GCH El-Al's I Am The Fire
Sporting Group
- Judge: Judith Brown
- Entry: 39
- Breed: Pointer
- Name: GCH Southern Malmason Fowl Play
- Breed: Curly-Coated Retriever
- Name: GCH Boyerie's Storm Chaser @ Kurly Kreek CGC TKN
- Breed: Vizsla
- Name: CH Cameo Undercover Levi CA
- Breed: Field Spaniel
- Name: GCH Inspiration & Nautica's Hart Of Dixie
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Judith Brown
- Entry: 47
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Cofino Boreales King Arthur
- Breed: Saluki
- Name: CH DC Baha Khan Man MC LCX
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHS Nashiras Irish Chieftian Of F.M.
- Breed: Scottish Deerhound
- Name: GCHB Iron Gate A New Hope
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Dr. Albert P Bianchi
- Entry: 56
- Breed: Samoyed
- Name: GCH El-Al's I Am The Fire
- Breed: Giant Schnauzer
- Name: GCH Argentine Gigolo De Barba Negra
- Breed: Bullmastiff
- Name: CH T-Boldt's Music To My Eyes
- Breed: Rottweiler
- Name: CH Lubeaux' Albus Severus Dumbledore CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: James Moses
- Entry: 37
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Hardinhaus Simply Stunning
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHB Lovely-Orange Magik Soul
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: CH Adako Ba Da Ba Ba Ba I'm Lovin' It
- Breed: West Highland White Terrier
- Name: GCH Gothik Sir Oliver Of The Clan Macleod OF Plum Cree
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: James Moses
- Entry: 119
- Breed: Pomeranian
- Name: GCHP Mountain Crest My Boy Watson
- Breed: Long Coat Chihuahua
- Name: GCHP One Love Hashtag Not Vanilla
- Breed: Toy Manchester Terrier
- Name: GCHG Rustic Lane Not My Planet From Fwaggle @ Absolut
- Breed: Pekingese
- Name: GCHG Avalon & Snopekes Happy Days
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Judith Brown
- Entry: 37
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Anana's Incredile Journey CGC
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Lakeridge Cannon Dynasty
- Breed: Coton de Tulear
- Name: GCHG Wayfarer's You Are My Sunshine
- Breed: French Bulldog
- Name: CH Fleur Julee' Take My Breath Away "Charlee"
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Dr. Albert P Bianchi
- Entry: 41
- Breed: Belgian Malinois
- Name: GCHP Broadcreek's Darth Vader Of Darste
- Breed: Shetland Sheepdog
- Name: CH Lochlyn Fancy Like At Weslyn
- Breed: Border Collie
- Name: GCHG DC Avatar's Notorious Playboy Of BayshoreRN HSAD HSBDS HIADS HIBD HXADS HXBD HSASMDJA
- Breed: Belgian Laekenois
- Name: GCH Tikal's La Beurette CAA BCAT
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Dr. Albert P Bianchi
- Entry: 6
- Breed: Russian Tsvetnaya Bolonka
- Name: Showboat's Etched In Steele @ SFR CM2
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.