Silver Falls Kennel Club Salem, OR 2023-03-10
Posted by: Greg McCarthy
Total Entry: 777
Best In Show
- Judge: Mr Eugene Blake
- Breed: Maltese
- Name: GCH Vellavica's Midnight Luna
Reserve Best In Show
- Judge: Mr Eugene Blake
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Kimani's Borne Genesis
Junior Showmanship
- Judge: Ms Sylvie McGee
- Entry: 14
- Class: Open Senior
- Name: Lila Holberg
- Breed: German Shorthaired Pointer
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. James Mitchell
- Entry: 422
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHG Sky Acres Restricted Airspace
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Ms Sylvie McGee
- Entry: 14
- Class: Open Senior
- Name: Sarah Wolfe
- Breed: Miniature Schnauzer
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. James Mitchell
- Entry: 422
- Breed: Norwegian Elkhound
- Name: GCH Syringa's Dangerruss
Sporting Group
- Judge: Carl Gene Liepmann
- Entry: 126
- Breed: Vizsla
- Name: GCHP Pursuit's Trek to the Triple Crown JH CGC
- Breed: Lagotto Romagnolo
- Name: GCHS Boardwalk Here Comes the Sun TKI ATT VSWB
- Breed: Flat-Coated Retriever
- Name: GCHS Swiftwater Brilliant Disguise
- Breed: Pointer
- Name: GCH Daykeyne True To the Soul
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. James Mitchell
- Entry: 78
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHG Kimani's Borne Genesis
- Breed: Saluki
- Name: GCHB SX3 Sirianni Singin' In The Rain
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Ziv Hii's You Blinked First
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: CH Mt Red Car Ruby
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Jerry Watson
- Entry: 166
- Breed: Alaskan Malamute
- Name: GCH Onak 'Stouch Of Gold
- Breed: Leonberger
- Name: GCHG Legendary's A Solitary Lion
- Breed: Kuvasz
- Name: GCH Ederra-Glacier's Little Miss Magic
- Breed: Tibetan Mastiff
- Name: GCH Rocky Mountain's Epic Adventure
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs Sally George
- Entry: 66
- Breed: Scottish Terrier
- Name: GCHS RavenboutsZippadi Dudah
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHG Joywood's Hearts On Fire
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: Trugrip Lady of Penryn
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHG White Diamonds Dungeness Little Dipper
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr Joe Walton
- Entry: 115
- Breed: Maltese
- Name: GCH Vellavica's Midnight Luna
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHS Bling's Bottle Baby Binky Boy!
- Breed: Japanese Chin
- Name: GCHB Touche & Infinistars The Puppet Master
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCHB Firacres Give It Your Best Shot
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr Joe Walton
- Entry: 104
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCHG Lakeridge Challenger
- Breed: Keeshond
- Name: GCHB Shamrock-Cedarhills It's Got To Be Guinness
- Breed: Lowchen
- Name: GCHS Sage Hill's All You Have to Do is Dream
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCHS Suntory Senge
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Carl Gene Liepmann
- Entry: 118
- Breed: Belgian Tervuren
- Name: GCHG Sky Acres Restricted Airspace
- Breed: Norwegian Buhund
- Name: GCHG Cloudpointe Ringside Gossip
- Breed: Entlebucher Mountain Dog
- Name: GCHG Neo Of Brunswick CGCA RN TKP
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCHB Calm To The Silver Moon And Back
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.