Monticello New York Kennel Club, Inc. Augusta, NJ 2023-03-12
Posted by: Jane Myers
Total Entry: 500
Best In Show
- Judge: Mrs. Terry M. DePietro
- Breed: Pointer
- Name: GCH Tahari N Clearcreek Spirit In The Night
Reserve Best In Show
- Judge: Mrs. Terry M. DePietro
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Protocol-Liberator Pagani Without Compromise
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Entry: 4
- Class: Open Intermediate
- Name: Alexis Coriell
- Breed: Golden Retriever
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Entry: ---
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHS Southwind's Kilted Scot At Sanctuary
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Entry: 4
- Class: Novice Junior
- Name: Kai Scott
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Entry: ---
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCH Samabel Say It With Diamonds
Sporting Group
- Judge: Mrs. Dyane M. Baldwin
- Entry: 111
- Breed: Pointer
- Name: GCH Tahari N Clearcreek Spirit In The Night
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: GCHS Poole's Ide Sargeant Sloane CD RN MX MXJ MXF
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: CH Rockback's Dark Affair
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Tangleloft Sealed With A Kiss
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Michael Gelinas
- Entry: 49
- Breed: Bloodhound
- Name: GCHS Southwind's Kilted Scot At Sanctuary
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHB Honey Pot Blueberry Muffin ATT
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCHB Ceekat's Black Licorice Twist @ Our Gang
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: Supernova's Drax The Destroyer CGC TKI
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mrs. Terry M. DePietro
- Entry: 96
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: GCHS Protocol-Liberator Pagani Without Compromise
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Pebble's Run King George
- Breed: Boxer
- Name: GCHG Hi-Tech N Brisbane One Chance Fancy
- Breed: Greater Swiss Mountain Dog
- Name: GCHS Palisades Electric Wizard
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Entry: 30
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHB Rockabye Harewood Proceed With Cowtion At Foxwatch
- Breed: Irish Terrier
- Name: CH Rockledge Breath of Freedom
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCHS Vanger Bull Brutale Gladius
- Breed: Norwich Terrier
- Name: CH Thistledew Call Me Loretta
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Sandra Anderson
- Entry: 60
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Piccadi's The Greatest Showman Come Alive
- Breed: Miniature Pinscher
- Name: GCH Kimro's Adelle Astaire
- Breed: Chinese Crested
- Name: GCH High Roller Heybett
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: CH Watson Shine My Tiara
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mrs. Edy Dykstra-Blum
- Entry: 70
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG Planett's Sun Valley BCAT
- Breed: Lhasa Apso
- Name: CH Chic Choix Koenigplatz Omarian-Demarchelier
- Breed: Keeshond
- Name: CH Keepsake Moonstruck At Rockstar
- Breed: Schipperke
- Name: GCH Delamer Barefoot In The Bahamas
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mrs. Sandy Gelinas
- Entry: 83
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHG Bagatelle Rainbow Moon
- Breed: Canaan Dog
- Name: GCHS Revelation Adiva Aviva Of Samara
- Breed: Smooth Collie
- Name: GCHS Sunway Greyfriar Black Dahlia
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHS Trademark's Fantasy Of Magens Bay
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.