Mid-Kentucky Kennel Club, Inc. Louisville, KY 2023-03-16

Posted by: Greg McCarthy

Total Entry: 3234

Best In Show

  • Judge: Wendy Wilhauck
    • Breed: ---
    • Name: ---

Reserve Best In Show

  • Judge: Wendy Willhauck
    • Breed: ---
    • Name: ---

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Marla Capozzi
  • Entry: 51
    • Class: Master
    • Name: Lenore Hedemark
    • Breed: Miniature Schnauzer

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Chris Ann Moore
  • Entry: 1055
    • Breed: Beauceron
    • Name: GCHS Outwit Des Gardiens D' Apollinaire

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Marla Capozzi
  • Entry: 51
    • Class: Master
    • Name: Julia "Maddie" Powers
    • Breed: Lhasa Apso

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Chris Ann Moore
  • Entry: 1055
    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCHB Seabrook Something To Talk About

Sporting Group

  • Judge: Mrs Linda Hurlebaus
  • Entry: 532
    • 1st Place

    • Breed: Irish Water Spaniel
    • Name: GCHS Poole's Ide Sargeant Sloan CD RN AX AXJ XF

      2nd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHG Telltale Bohemian Rhapsody

      3rd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCHG Aspyre Cat Got Ur Tongue

      4th Place

    • Breed: Sussex Spaniel
    • Name: GCHG Remedi's What Can Brown Do For You DJA CGC TKN

Hound Group

  • Judge: Mr Bryan Martin
  • Entry: 342
    • 1st Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCHS Wildwood-Sandale No Food After Midnight V Mavro

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHS Longlesson Dark Side Of The Moon

      3rd Place

    • Breed: Ibizan Hound
    • Name: GCHS Nahala's Winter Dragon TKN

      4th Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCHG Cloverhill-Topsfield Lebrera Chardonnay

Working Group

  • Judge: Ms. Mary Anne Brocious
  • Entry: 417
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Alchar Tmac Witchcraft V Gentry

      2nd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHP Highlander's Snow Pilot

      3rd Place

    • Breed: Kuvasz
    • Name: GCHS Emek Hayarden Cudar

      4th Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHG Spicerack's Shotgun Rider CGCA TKN

Terrier Group

  • Judge: Mrs Rosalind Kramer
  • Entry: 416
    • 1st Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Fleet St Rogue Down Easter

      2nd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCH Missnar's Follow Me

      3rd Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: Paradym Double Dare Ya

      4th Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCHB Seabrook Something To Talk About

Toy Group

  • Judge: Miss Bonnie Linnell Clarke
  • Entry: 493
    • 1st Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: GCHP Hallmark Jolei Out Of This World

      2nd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHP Mountain Crest My Boy Waston

      3rd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel

      4th Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: Wynson Seal the Deal

Non-Sporting Group

  • Judge: John Constantine Amodei
  • Entry: 317
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHP Fox Canyon's I Won The War At Goldshield CGC CGCA CGCU TKN

      2nd Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCHG Delamer Salt Heir

      3rd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHG Artisan N Wildwood Aisling Runnin Down A Dream

      4th Place

    • Breed: Finnish Spitz
    • Name: GCHS Badgerden's Big Bark Theory

Herding Group

  • Judge: Mr Brian Meyer
  • Entry: 509
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHB Northbay Xcell That's A Wrap DJ

      2nd Place

    • Breed: Norwegian Buhund
    • Name: GCHG Cloudpointe Ringside Gossip

      3rd Place

    • Breed: Beauceron
    • Name: GCHB Outclass Des Gardiens D'Apollinaire

      4th Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCH Corimist Destiny Awaits

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.