Delaware County Kennel Club, Inc. York, PA 2023-03-18

Posted by: Amanda Ciaravino

Total Entry: 2461

Best In Show

  • Judge: Terry Berrios
    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHB Zaida Bint Muti Von Haussman

Reserve Best In Show

  • Judge: Terry Berrios
    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCH Good Luck Chuck V Tani Kazari

Junior Showmanship

  • Judge: Dr. Tracy Powell
  • Entry: ---
    • Class: Open Senior
    • Name: Alexandra Marcelli
    • Breed: Mastiff

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr.s Paula Nykiel
  • Entry: ---
    • Breed: Azawakh
    • Name: GCH Eidi N' Amanar

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Dr. Tracy Powell
  • Entry: ---
    • Class: Open Senior
    • Name: Caleigh Novak
    • Breed: English Springer Spaniel

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs Paula Nykiel
  • Entry: ---
    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: GCHS Jaros Ferazi Once Upon A Time

Sporting Group

  • Judge: Alessandra Folz
  • Entry: 539
    • 1st Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: CH Northwinds There Is Only One King

      2nd Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHG Majestic Sweet Apple Friends In Low Places

      3rd Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCH Rejoices To The Point

      4th Place

    • Breed: ASCOB Cocker Spaniel
    • Name: GCH Color Me Banker's Choice

Hound Group

  • Judge: Allen L Odom
  • Entry: 605
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHB Zaida Bint Muti Von Haussman

      2nd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHP Kazuri All I Want For Christmas CGC

      3rd Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: GCHS Kiarry's Gotta Have Faith

      4th Place

    • Breed: Treeing Walker Coonhound
    • Name: GCHS Lost Heritage Knight Of El Dorado

Working Group

  • Judge: Denise Flaim
  • Entry: 420
    • 1st Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCH Pouch Cove's What Say You Cayuga

      2nd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHG Hi-Tech N Brisbane One Chance Fancy

      3rd Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCHS Marconian N Ridgetops Keeper Of The Keys

      4th Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHG Longhorn's Ready and Raring to Go

Terrier Group

  • Judge: Celeste Gonzalez
  • Entry: 148
    • 1st Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCHP Goodspice Efbe Money Stache

      2nd Place

    • Breed: Irish Terrier
    • Name: GCH Pure Quill's Roscoe The Gingerbread Man

      3rd Place

    • Breed: Dandie Dinmont Terrier
    • Name: Skyedreamer Fusilier's Sgian Dubh

      4th Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCHS Kyleakin Return Of The Roar CGC

Toy Group

  • Judge: James Mitchell
  • Entry: 245
    • 1st Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCH Good Luck Chuck V Tani Kazari

      2nd Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHP One Love Hashtag Not Vanilla

      3rd Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCH Kimros Adelle Astaire

      4th Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: GCHS Jaros Ferazi Once Upon A Time

Non-Sporting Group

  • Judge: Dr Albert Bianchi
  • Entry: 267
    • 1st Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHS Ta Sen Westgate Jingle Juice

      2nd Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCHG Surrey Sage

      3rd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHB Windrift's Stand By Me

      4th Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: GCHS Cobano Avalos-Lara

Herding Group

  • Judge: Karen Day
  • Entry: 233
    • 1st Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHS Trifecta Sunshine in my Pocket at Maiella

      2nd Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHG Bagatelle Rainbow Moon

      3rd Place

    • Breed: Briard
    • Name: CH Deja Vu Popsakadoo Say Yes To The Dress

      4th Place

    • Breed: Pumi
    • Name: CH Silhouettes Beginning To Inspire

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Allen Odom
  • Entry: ---
    • Breed: Dutch Shepherd
    • Name: Loach Von Der Schafers Weg


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.