Tupelo Kennel Club Jackson, TN 2023-03-24
Posted by: Jeffrey Wright
Total Entry: 701
Best In Show
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Hallmark Jolei Out Of This World
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN
Junior Showmanship
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Entry: 10
- Class: Master
- Name: Evan Catterson
- Breed: Australian Shepherd
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: 260
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHS Crownheir Hallelujah
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mr. Douglas A. Johnson
- Entry: 10
- Class: Master
- Name: Marilyn Dempsey
- Breed: Long Coat Chihuahua
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: 261
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Adili & Ida B Reign Over The Delta
Sporting Group
- Judge: Mr. Jamie Hubbard
- Entry: 129
- Breed: Parti Cocker Spaniel
- Name: GCHG Normandy Silhouette In A Perfect World
- Breed: German Wirehaired Pointer
- Name: GCHG RNR Impact N Heywire Walk On The Wilde Side
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCH Wallylama's I've Got The Look
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: GCHB Jubelend Waterbound Orion's Belt
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: 96
- Breed: Treeing Walker Coonhound
- Name: GCH Lost Heritage Knight Of Eldorado
- Breed: Otterhound
- Name: GCH Dobhran's Alexa Play Some Music
- Breed: Whippet
- Name: GCH Wenrick's Nightcap
- Breed: Beagle (over 13")
- Name: GCHP Kazuri's All I Want For Christmas CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Cledith M. Wakefield
- Entry: 79
- Breed: Great Dane
- Name: Legado N Danemark's I was Born A Bitch BCA
- Breed: Boxer
- Name: GCHG Molyn's Jug Full Of Gin At DB's
- Breed: Siberian Husky
- Name: GCHG Highlander's Game Set Match At Fanta C RN CCA FCATZ CGC TKN
- Breed: Neapolitan Mastiff
- Name: GCH Consigliere's Corleone Of Caledonia
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Merle Taylor
- Entry: 69
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCHG Monamour Beyond And Above
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Hardinhaus Simply Stunning
- Breed: Cairn Terrier
- Name: GCHB Caledonia's He Who Must Not Be Named
- Breed: Australian Terrier
- Name: GCHS Bluquo's Saturday Night Special
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Jan N. Paulk
- Entry: 134
- Breed: Shih Tzu
- Name: GCHP Hallmark Jolei Out Of This World
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCHB Wishing Well & Bobcat's Peace Love & Pixie Dust
- Breed: Pomeranian
- Name: Chalee & Paradigm Cheyenne
- Breed: Papillon
- Name: GCHG Copella La Ren Irresistible Spark
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Timothy Catterson
- Entry: 96
- Breed: Chow Chow
- Name: GCHP Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN
- Breed: American Eskimo Dog
- Name: GCH Anana's Incredile Journey CGC
- Breed: Schipperke
- Name: GCHG Rivendel's Belle Of The Ball
- Breed: Chinese Shar-Pei
- Name: GCHP Gumby's Hey Now you're An Allstar NWR
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Merle Taylor
- Entry: 83
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCHG Kaleef's Mercedes
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHP Blue Elk Beginning Of An Icon
- Breed: Canaan Dog
- Name: CH Jaykay Fearless Defender At Bandersnatch Rosendogs FDC TKN
- Breed: Bouvier des Flandres
- Name: GCH Jasms Cornus Mama Tried RE SWN SCA CGC TKN
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Jamie Hubbard
- Entry: ---
- Breed: Peruvian Inca Orchid
- Name: Calypso's Castaway
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.