Oakland Kennel Club Vallejo, CA 2023-03-25
Posted by: Lawrence Cornelius
Total Entry: 1267
Best In Show
- Judge: Mr. Hal T. Biermann
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Soletrader Buddy Holly
Reserve Best In Show
- Judge: Mr. Hal T. Biermann
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Legend's Follow The Dream
Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Liz Bianchi
- Entry: 23
- Class: Master
- Name: Breena Koons
- Breed: Dalmatian
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Cameron Riegel
- Entry: ---
- Breed: Bernese Mountain Dog
- Name: GCHS Summers' Anastasia Treasured Godiva
Reserve Junior Showmanship
- Judge: Mrs. Liz Bianchi
- Entry: 23
- Class: Open Intermediate
- Name: Lillian Petermann
- Breed: Russell Terrier
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Mr. Cameron Riegel
- Entry: ---
- Breed: Shiba Inu
- Name: Yamashita's Morgan Two-Toes Smith
Sporting Group
- Judge: Mr. Gregory A. Anderson
- Entry: 191
- Breed: English Cocker Spaniel
- Name: GCHS Dawnglow For Your Eyes Only
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCHS Next Generation"s Accelerate
- Breed: Vizsla
- Name: GCHP Sierra Ridge Born To Love You JH ACT1
- Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
- Name: GCH Whymark's Careful Step CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Richard V. Miller
- Entry: 198
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCH Soletrader Buddy Holly
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCHS Jorogz' Party Patrol ATT CGCA CGCU TKA FDC THDX BCAT
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCHB Camelot's Godfather
- Breed: Beagle (13" and under)
- Name: GCHG Winston-Del Rey's C.C. Rider
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Ken J. Murray
- Entry: 262
- Breed: Great Pyrenees
- Name: GCHS Rivergrove's Wonder Dog at Pycreek
- Breed: Boxer
- Name: GCHS South Willow's Drop It Like It's Hot
- Breed: Portuguese Water Dog
- Name: Pirate's Cove I Look Real Good Today
- Breed: Tibetan Mastiff
- Name: GCH Aujudon Dreamcatcher King Of Rafael Nadal
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mrs. Cindy C. Lane
- Entry: 151
- Breed: Norwich Terrier
- Name: GCHB Foxbriar's National Treasure From Itsy Bitsy
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCHP Carmel Sky High Stargazer
- Breed: Welsh Terrier
- Name: GCH Studio Be Curios JP Justice Hero
- Breed: Colored Bull Terrier
- Name: GCH Old England's Happily Ever After
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Patricia Proctor
- Entry: 167
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHP Castle Peak Field Of Dreams CGC
- Breed: Havanese
- Name: GCHP Wynmark's Les Bijouxs Rock'n Rolz at Reverie
- Breed: Papillon
- Name: GCHB Griffin Pac Grape
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Valcopy Candyfloss Flashpoint
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Gus Sinibaldi
- Entry: 143
- Breed: Bichon Frise
- Name: GCHS Legend's Follow The Dream
- Breed: Tibetan Terrier
- Name: GCHB Player's Alitara Magic In the Air
- Breed: French Bulldog
- Name: GCHP Fabelhaft Robobull Ferragamo
- Breed: Lowchen
- Name: GCHS Sage Hill's All You Have to Do is Dream
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Dale A. Meyer
- Entry: 147
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: GCH Moon Dancer V Kodiak Ridge
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: CH Khaos Theory Of Relyt-Willowbrook
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: GCHG Treasures Looking4booty Onthe Wild Side @Cedarvalley
- Breed: Swedish Vallhund
- Name: CH Valkyrie's Ziggy Stardust GCG CGCA CGCU
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.