Kennel Club of Anne Arundel Doswell, VA 2023-03-30

Posted by: Amanda Ciaravino

Total Entry: 733

Best In Show

  • Judge: Johnny R. Shoemaker
    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHP Sunlit's King Of Queens

Reserve Best In Show

  • Judge: Johnny R. Shoemaker
    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Alchar Tmac Witchcraft V Gentry

Junior Showmanship

  • Judge: Dr Albert Bianchi
  • Entry: ---
    • Class: Open Senior
    • Name: Natalie Halfacre
    • Breed: Pointer

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs Polly (Mrs Robert) D Smith
  • Entry: ---
    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHG Paintabull I'm The Pied Piper

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Dr Albert Bianchi
  • Entry: ---
    • Class: Open Senior
    • Name: Alexandra Marcelli
    • Breed: Mastiff

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs Polly (Mrs Robert) D Smith
  • Entry: ---
    • Breed: Irish Setter
    • Name: CH Kinloch So There

Sporting Group

  • Judge: Mrs Nena Dee
  • Entry: 141
    • 1st Place

    • Breed: Irish Water Spaniel
    • Name: GCHS Poole's Ide Sargeant Sloane CD RN MX MXJ MXF

      2nd Place

    • Breed: Welsh Springer Spaniel
    • Name: GCHG Clussex On Red Alert at Stonecroft

      3rd Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHP Brigadier Shamrock All Silver Stars

      4th Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHG Foxwoods Insignia

Hound Group

  • Judge: Mr. Joe C Walton
  • Entry: 73
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHP Sunlit's King Of Queens

      2nd Place

    • Breed: Pharaoh Hound
    • Name: GCHS Hallam Desert Phoenix Bakhu's One In A Million

      3rd Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCHG Cloverhill-Topsfield Lebrera Chardonnay

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCHS Alegna's What It Is Now MW

Working Group

  • Judge: Mrs Polly (Mrs Robert) D Smith
  • Entry: 178
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Alchar Tmac Witchcraft V Gentry

      2nd Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: CH Dreamhaven's Snowy River Explorer At Old Bay

      3rd Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: Chato's Mr Jax

      4th Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHG Spicerack's Shotgun Rider CGCA

Terrier Group

  • Judge: Mr. Ralph (Sonny) Ambrosia
  • Entry: 61
    • 1st Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHS Kilgawny Take My Man

      2nd Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCHP Goodspice Efbe Money Stache

      3rd Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: GCHG Lyrical's Ace of Cakes at Foxtail

      4th Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: CH Meadowlake Chrome Plated Heart

Toy Group

  • Judge: Mrs Nena Dee
  • Entry: 85
    • 1st Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHP One Love Hashtag Not Vanilla

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHP Riversong's Rockin' At The Ritz

      3rd Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCH Midwood Mandarin

      4th Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: GCH Meraki's Crystal Blue Persuasion

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs Polly (Mrs Robert) D Smith
  • Entry: 90
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCHG Surrey Sage

      2nd Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHP Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN

      3rd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Brighton Hightide Valkyrie

      4th Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHP Planett's Pop Star

Herding Group

  • Judge: Minna-Liisa Koltes
  • Entry: 103
    • 1st Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHP Rising Star's Happy One TKI CGC

      2nd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Kaleef's Mercedes

      3rd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: CH Reinemn Vivacious Viper

      4th Place

    • Breed: Spanish Water Dog
    • Name: GCH Rufina De Tender Teddy

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.