San Luis Obispo Kennel Club Bakersfield, CA 2023-03-31

Posted by: Camille Bakker

Total Entry: 934

Best In Show

  • Judge: Elizabeth Muthard
    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCH Danfour Reignon Briana

Reserve Best In Show

  • Judge: Elizabeth Muthard
    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHS Stone Ridge Foolish Pleasure

Junior Showmanship

  • Judge: Joan Zielinski
  • Entry: 10
    • Class: Master
    • Name: Breena Koons
    • Breed: Dalmatian

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Jerry Watson
  • Entry: ---
    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCH Cezanne's Crem Brulee at Lefae

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Joan Zielinski
  • Entry: 10
    • Class: Open Senior
    • Name: Sarah Mackney
    • Breed: Shetland Sheepdog

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Jerry Watson
  • Entry: ---
    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHS Padow Prince Leo Brave As A Lion

Sporting Group

  • Judge: Charles L. Olvis
  • Entry: 125
    • 1st Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: CH VJK Myst Heir To The Throne TKN

      2nd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHS Hi-Tide's Bacon It Happen In The Klondike

      3rd Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCHS Next Generation's Accelerated

      4th Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHS Dawnglow For Your Eyes Only

Hound Group

  • Judge: Philip John
  • Entry: 127
    • 1st Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCHG DC Buster Slo Paw Posing CD RN FDC SCN CGCA

      2nd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCH Horse And Hound Full Of Hope

      3rd Place

    • Breed: Basenji
    • Name: GCHS Jasiri-Sukari Cap-Tin Obvious

      4th Place

    • Breed: Longhaired Dachshund
    • Name: GCH Dachstar Razal Backstage Pass

Working Group

  • Judge: Jerry Watson
  • Entry: 141
    • 1st Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHP Camcastle's Back To The Future

      2nd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: CH Vanderbilt's For a Good Time Call

      3rd Place

    • Breed: Anatolian Shepherd Dog
    • Name: GCHS Timaru Tallulah

      4th Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCH Skansen's Sweet Etta Jane

Terrier Group

  • Judge: Charles Olvis
  • Entry: 75
    • 1st Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCHG Studio Be Curios JP Justice Hero

      2nd Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: CH Monamour Beyond And Above

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHG Aimhi Head Dover Heals

      4th Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCHB Foxbriar's National Treasure From Itsy Bitsy

Toy Group

  • Judge: Philip John
  • Entry: 123
    • 1st Place

    • Breed: Pug
    • Name: CH Winsome Nirvana Achy Breaky Heart

      2nd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Wynmark's Les Bijouxs Rock'n Rolz at Reverie

      3rd Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCHS Tacori Cin-Don Anamaechin

      4th Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCHP Aslan Silvergate Enticing Eros

Non-Sporting Group

  • Judge: James Mitchell
  • Entry: 117
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCH Danfour Reignon Briana

      2nd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHS Legend's Follow The Dream

      3rd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHP Fabelhaft Robobull Ferragamo

      4th Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHS Padow Prince Leo Brave As A Lion

Herding Group

  • Judge: Joan Zielinski
  • Entry: 170
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHS Stone Ridge Foolish Pleasure

      2nd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCH Cezanne's Crem Brulee at Lefae

      3rd Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: GCH Eli The One to Reylt Willowbrook

      4th Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHS Love'N Stuff One For The Road

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.