Mt. Baker Kennel Club, Inc. Lynden, WA 2023-05-21

Posted by: Greg McCarthy

Total Entry: 876

Best In Show

  • Judge: Dr Albert Bianchi
    • Breed: Norwegian Buhund
    • Name: GCHG Cloudpointe Ringside Gossip

Reserve Best In Show

  • Judge: Dr Albert Bianchi
    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCHS Quiet Creek's Fabled Earl Of Seabeck

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Robert Robinson
  • Entry: 32
    • Class: Open Senior
    • Name: Gabriella Gebhard
    • Breed: English Setter

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Chris Levy
  • Entry: 489
    • Breed: Parti Cocker Spaniel
    • Name: GCHG My-Ida Ho N Conquest's Make Your Mark

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Robert Robinson
  • Entry: 32
    • Class: Open Senior
    • Name: Lila Holberg
    • Breed: German Shorthaired Pointer

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Chris Levy
  • Entry: 489
    • Breed: Basenji
    • Name: GCH Jumoke's Pretty In Pink JC

Sporting Group

  • Judge: Mr. Robert Robinson
  • Entry: 166
    • 1st Place

    • Breed: Lagotto Romagnolo
    • Name: GCHS Boardwalk Here Comes the Sun TKI ATT VSWB

      2nd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCHB Dakeyne True To The Soul

      3rd Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCHP Pursuit's Trek to the Triple Crown JH CGC

      4th Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: CH Journey Dartek Eldamar's Treat Yourself

Hound Group

  • Judge: Mr. Richard Miller
  • Entry: 115
    • 1st Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCHS Quiet Creek's Fabled Earl Of Seabeck

      2nd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHG Kimani's Borne Genesis

      3rd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHS Ziv Hii's You Blinked First

      4th Place

    • Breed: Basenji
    • Name: GCH Jumoke's Pretty In Pink JC

Working Group

  • Judge: Marcie Dobkin
  • Entry: 151
    • 1st Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHG Allegiance How To Get Away With Murder At Lawless

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCH Hierarch's Sympathy For The Devil

      3rd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCH Daynakin's Just A Bit of Country at Hamlin

      4th Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: CH 2Infinity And The Odds Be Ever In Your Favor

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Gale Young
  • Entry: 66
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCHG Lotus' Mic Drop

      2nd Place

    • Breed: Rat Terrier
    • Name: GCHB Indigo Igo Legancy's Has It Come From Money

      3rd Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: Windacre In Fine Fettle

      4th Place

    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: GCHB Shasta N Ride M Cowboy

Toy Group

  • Judge: Marcie Dobkin
  • Entry: 98
    • 1st Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHS Flash of Joy Seattle TKN

      2nd Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCHB Touche & Infinistars The Puppet Master

      3rd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHG Nordic Vision's Turn Back Time

      4th Place

    • Breed: Smooth Coat Chihuahua
    • Name: CH Majesty's Stay On Your Lane

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Victoria M Jordan
  • Entry: 89
    • 1st Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHP Spotlight & Dblshot's Premier Edition

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCH Foo Dog's Hug Me A Kodiak

      3rd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCHB Absolutely Affinity Full of Beans

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHB Destiny's Timeless Elegance-Pnina Tornai DCAT

Herding Group

  • Judge: Mr. Robert Robinson
  • Entry: 185
    • 1st Place

    • Breed: Norwegian Buhund
    • Name: GCHG Cloudpointe Ringside Gossip

      2nd Place

    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: GCHG Sky Acres Restricted Airspace

      3rd Place

    • Breed: Finnish Lapphund
    • Name: GCHS Nordicsol Don't Stop Me Now

      4th Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: CH Aurealis Contillion

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.