Nebraska Kennel Club Lincoln, NE 2023-05-21

Posted by: Jeffrey Wright

Total Entry: 608

Best In Show

  • Judge: Mr. Cledith M. Wakefield
    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHB Wishing Well & Bobcat's Peace Love & Pixie Dust

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Cledith M. Wakefield
    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHB Rio's Where Hugo I Go

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Debbie L. Melgreen
  • Entry: 29
    • Class: Open Senior
    • Name: Bailey Crader
    • Breed: Australian Shepherd

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. James A. Moses
  • Entry: 282
    • Breed: Brittany
    • Name: GCHS Fyrebyrd Leave A Message

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Debbie L. Melgreen
  • Entry: 29
    • Class: Open Senior
    • Name: Casey Walker
    • Breed: Shiba Inu

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. James A. Moses
  • Entry: 283
    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: CH Marinella's Killer Queen For Danca

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Debbie L. Melgreen
  • Entry: 111
    • 1st Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHS Fyrebyrd Leave A Message

      2nd Place

    • Breed: Barbet
    • Name: GCH Hickory Tavern Carnivale

      3rd Place

    • Breed: Sussex Spaniel
    • Name: GCH Three D Imagine Idris

      4th Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCH Finley Farm Died In Your Arms Tonight At Solivia's

Hound Group

  • Judge: Ms. Anne M. Barlow
  • Entry: 74
    • 1st Place

    • Breed: Black and Tan Coonhound
    • Name: Old Soul's Just A Little Cooler

      2nd Place

    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: CH Chase Farm Legends Of Avalon

      3rd Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCHS Aspen's Turn The Page

      4th Place

    • Breed: Azawakh
    • Name: In Stride Sambala Crowd Of Thousands

Working Group

  • Judge: Mrs. Nancy J. Eilks
  • Entry: 124
    • 1st Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHG Timberknolls Golden Bow CGC

      2nd Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCHG Success' Wild Card Of Good Fortune

      3rd Place

    • Breed: German Pinscher
    • Name: GCHS Davern's Radgast Of Greenwood

      4th Place

    • Breed: Akita
    • Name: GCHG Calamus Dream A Little Dream Onyx

Terrier Group

  • Judge: Mr. James A. Moses
  • Entry: 46
    • 1st Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCHS Temora Reason Gone Mad

      2nd Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCH Sheep Creek Morganite

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCH Mill Pond Indelible At High Mountain

      4th Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHG Chyscott's The Greatest Showman

Toy Group

  • Judge: Mr. James A. Moses
  • Entry: 81
    • 1st Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHB Wishing Well & Bobcat's Peace Love & Pixie Dust

      2nd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: CH Lyric Topflite Song Of Valyria CGC

      3rd Place

    • Breed: Russian Toy
    • Name: GCHS Wizbang's Carryin' On At Prairie Fire BCAT

      4th Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHB Linbrooke She's Like The Wind

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Kathleen V. Carter
  • Entry: 64
    • 1st Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHB Rio's Where Hugo I Go

      2nd Place

    • Breed: Lowchen
    • Name: GCHS Bare Tracks Comin' In Hot

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCH Tibbroke's What Cha' Talkin' About

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCH Hi-Lu Stirling Kingdom Of Fife's Angus

Herding Group

  • Judge: Mrs. Debbie L. Melgreen
  • Entry: 81
    • 1st Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHS beaumanor Brogan Charlotte

      2nd Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHP Alta Oceans Symphony Of The Seas

      3rd Place

    • Breed: Berger Picard
    • Name: GCHG Eclipse Turnin' Sexy Up To 10

      4th Place

    • Breed: Belgian Sheepdog
    • Name: GCHG Dojo's You Shook Me All Night Long

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mrs. Debbie L. Melgreen
  • Entry: 4
    • Breed: Teddy Roosevelt Terrier
    • Name: Aspen's Runnin W The Big Dogs @ GLHL


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.