Mt. Baker Kennel Club, Inc. Lynden, WA 2023-05-22

Posted by: Greg McCarthy

Total Entry: 638

Best In Show

  • Judge: Mrs. Joan Zielinski
    • Breed: Norwegian Buhund
    • Name: GCHP Cloudpointe Ringside Gossip

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Joan Zielinski
    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCHS Quiet Creek's Fabled Earl Of Seabeck

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Gale Young
  • Entry: 16
    • Class: Master
    • Name: Lila Holberg
    • Breed: Pointer

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Robert Robinson
  • Entry: 321
    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: GCHG Sky Acres Restricted Airspace

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Robert Robinson
  • Entry: 16
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Makynlee Hudson
    • Breed: Black Russian Terrier

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Robert Robinson
  • Entry: 321
    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: GCHB Integra Idubitable

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Chris Levy
  • Entry: 114
    • 1st Place

    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: GCHG Artic Sun's Whispering Words At Moonlight

      2nd Place

    • Breed: Lagotto Romagnolo
    • Name: GCHS Boardwalk Here Comes the Sun TKI ATT VSWB

      3rd Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCHS Set'r Ridge's Creekcrossing Always On My Mind

      4th Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCHP Pursuit's Trek to the Triple Crown JH CGC

Hound Group

  • Judge: Mr. Robert Robinson
  • Entry: 68
    • 1st Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCHS Quiet Creek's Fabled Earl Of Seabeck

      2nd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHG Kimani's Borne Genesis

      3rd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHS Ziv Hii's You Blinked First

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCHS Nouvelle Bring It On SW

Working Group

  • Judge: Ms Victoria M. Jordan
  • Entry: 120
    • 1st Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHG Legado N Danemark's A Captive Spirit

      2nd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHP Irondale-Desertwinds N Twin Lake's The Way You Move

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Starlaine Standing Ovation

      4th Place

    • Breed: Tibetan Mastiff
    • Name: GCH Rocky Mountain's Epic Adventure

Terrier Group

  • Judge: Marcie Dobkin
  • Entry: 49
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCHG Lotus' Mic Drop

      2nd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHS Emerald Isle's Tipperary

      3rd Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: Darwyn's Ma Belle Amie

      4th Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCH Bonefy's King Of The Road DCAT

Toy Group

  • Judge: Mrs. Gale Young
  • Entry: 83
    • 1st Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCHG Touche & Infinistars The Puppet Master

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHS Flash of Joy Seattle TKN

      3rd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHS Briarcliff's King Of Clay

      4th Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: GCHB Integra Idubitable

Non-Sporting Group

  • Judge: Marcie Dobkin
  • Entry: 76
    • 1st Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHP Spotlite & Dblshot's Premier Edition CGC TKN

      2nd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHG Neradmik 1st Kiss With Kaliber BCAT

      3rd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCH Bristol's The Devil Wears Prada

      4th Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHS Suntory Senge

Herding Group

  • Judge: Ms Victoria M. Jordan
  • Entry: 127
    • 1st Place

    • Breed: Norwegian Buhund
    • Name: GCHP Cloudpointe Ringside Gossip

      2nd Place

    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: GCHG Sky Acres Restricted Airspace

      3rd Place

    • Breed: Finnish Lapphund
    • Name: GCHS Nordicsol Don't Stop Me Now

      4th Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: GCHS Royal's Thor Out Of "Luna By Risk"

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.