Los Encinos Kennel Club, Inc. San Bernardino, CA 2023-05-26

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 1089

Best In Show

  • Judge: Mrs. Charlotte P Patterson
    • Breed: Irish Terrier
    • Name: GCHB Rockledge Knock On Wood At Thornton's

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Charlotte P Patterson
    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHP Fabelhaft Robobull Ferragamo

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Laura Reeves
  • Entry: 18
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Lillian Petermann
    • Breed: Russell Terrier

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Terry DePietro
  • Entry: ---
    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCH Cali-Co Ngd Lady of St. John

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Laura Reeves
  • Entry: 18
    • Class: Open Senior
    • Name: Isabella Ruffoni
    • Breed: Pug

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Terry DePietro
  • Entry: ---
    • Breed: Akita
    • Name: GCH Crownroyal-Ninjitsu Iron Sharpens Iron

Sporting Group

  • Judge: Ms. Esther Joseph
  • Entry: 160
    • 1st Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: CH VJK Myst Heir To The Throne TKN

      2nd Place

    • Breed: Chesapeake Bay Retriever
    • Name: GCH Cali-Co Ngd Lady of St. John

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHS Hi-Tide's Bacon It Happen In The Klondike

      4th Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCH Manderley's Blue Mountain Ambassador

Hound Group

  • Judge: Mr. Peter A. Frost
  • Entry: 161
    • 1st Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCH Quiet Creek's Legend Absolut

      2nd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: Shante N Sovereign Suede

      3rd Place

    • Breed: Basenji
    • Name: GCHS Jasiri-Sukari Cap-Tin Obvious

      4th Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCHS Jolly Time My Way At Topsfield-Lebrera

Working Group

  • Judge: Mrs. Linda M. Riedel
  • Entry: 198
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHP Irondale's The Legend Exists

      2nd Place

    • Breed: Akita
    • Name: GCH Crownroyal-Ninjitsu Iron Sharpens Iron

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Tevro D'Vine's Hollywood Heart Thro

      4th Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: CH Maestra's Applewood N'Dragon Heartstr

Terrier Group

  • Judge: Mr. Peerapong Pisitwuttinan
  • Entry: 91
    • 1st Place

    • Breed: Irish Terrier
    • Name: GCHB Rockledge Knock On Wood At Thornton's

      2nd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHP Carmel Sky High Stargazer

      3rd Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCHG Studio Be Curios JP Justice Hero

      4th Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: GCHS Longvue Dare To Dream

Toy Group

  • Judge: mr. Michael
  • Entry: 169
    • 1st Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCH Waski's Eggs Benedict For Garnet

      2nd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Wynmark's Les Bijouxs Rock'n Rolz at Reverie

      3rd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: CH CNR's You've Got A Friend In Me

      4th Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCH Cristall Myangel The Quenn Has Spoken

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms. Esther Joseph
  • Entry: 138
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHP Fabelhaft Robobull Ferragamo

      2nd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHB Players Alitara Magic in the Air

      3rd Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: GCH Kountrytyme American Gangster

      4th Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: Willo Xiao-Mai We Don't Talk About Bruno @ Imastar

Herding Group

  • Judge: Mrs. Terry DePietro
  • Entry: 124
    • 1st Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCHS Scott's Georgia On My Mind

      2nd Place

    • Breed: Bouvier des Flandres
    • Name: GCHB Terra's Harry Victor

      3rd Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHS Wyndstar Sweet Side

      4th Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: CH Tolan's Gentleman Jack

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.