Union County Kennel Club, Inc. Freehold, NJ 2023-05-26

Posted by: Amanda Ciaravino

Total Entry: 775

Best In Show

  • Judge: Gloria Kerr
    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCHG Surrey Sage

Reserve Best In Show

  • Judge: Gloria Kerr
    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Seraphin Most Valuable Player V Aliston FDC CAX FCAT SWN WAC RATO CGC TKN ATT

Junior Showmanship

  • Judge: Samantha Keeler
  • Entry: ---
    • Class: Open Senior
    • Name: Ashley LaCoste
    • Breed: Pointer

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Helen Winski Stein
  • Entry: ---
    • Breed: Pug
    • Name: CH Indigo's Sapphire

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Samantha Keeler
  • Entry: ---
    • Class: Open Senior
    • Name: Savanna Michalak
    • Breed: Australian Shepherd

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Helen Winski Stein
  • Entry: ---
    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: Usonia's Jeremiah Was A Bullfrog V Lowdown

Sporting Group

  • Judge: James G Reynolds
  • Entry: 183
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHG Woburn's Telltale Treasure

      2nd Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHG Ramblin' Red Slamdunk Buckpasser RN MH DN CGCA TKA

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: CH Top Prides Tuff Stu

      4th Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCHG Ania's Celebrity Profile

Hound Group

  • Judge: Frederick R Vogel
  • Entry: 87
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHG Exquisite Royal Majesty of Elation

      2nd Place

    • Breed: Irish Wolfhound
    • Name: GCH R Noble Nasch

      3rd Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCHS Phaeton Kallalily of Haefen JC BCAT

      4th Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: GCHB Pun Kotzky Ain't She Sweet

Working Group

  • Judge: William deVilleneuve
  • Entry: 159
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Seraphin Most Valuable Player V Aliston FDC CAX FCAT SWN WAC RATO CGC TKN ATT

      2nd Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHG Trevi's Winter Bliss

      3rd Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCHS Rivergroves Beyond The Pale

      4th Place

    • Breed: ---
    • Name: ---

Terrier Group

  • Judge: William deVilleneuve
  • Entry: 81
    • 1st Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Fleet St. Rogue Down Easter

      2nd Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCHP Goodspice Efbe Money Stache

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHB Rockabye Harewood Proceed With Cowtion At Foxwatch

      4th Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCHS Sakanarra Spider

Toy Group

  • Judge: Sandra Walker
  • Entry: 61
    • 1st Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: GCHS Marja-Tu Chu Singular Sensation

      2nd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHS Charm City's Virginia Black DCAT

      3rd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHS Double D's Sky's The Limit

      4th Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHG Onelove C'est La Vie

Non-Sporting Group

  • Judge: James G Reynolds
  • Entry: 85
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCHG Surrey Sage

      2nd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: Stone Run Honey In My Tea

      3rd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHG Planett's Sun Valley BCAT

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHP Loredo's Stealing The Party

Herding Group

  • Judge: Mr. Robert E Stein
  • Entry: 117
    • 1st Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHG Bagatelle Rainbow Moon

      2nd Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCHG Ne Orageux's Nudge Nudge Wink Wink

      3rd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: CH Peakes Brook Lucky Thirteen V Cativo

      4th Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHP Stonewood's Living Proof Of Fenwick

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.