COUNCIL BLUFFS KENNEL CLUB Council Bluffs, IA 2014-11-22
Posted by: Diana Wilson
Total Entry: 832
Best In Show
- Judge: Ann Savory Bolus
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
Reserve Best In Show
- Judge: Ann Savory Bolus
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Tells Matrix Reloaded
Junior Showmanship
- Judge: Ms. Debbie K Petersen
- Entry: 20
- Class: Open Junior
- Name: Hadley Wilson
- Breed: Smooth Dachshund
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 114
- Breed: Brittany
- Name: GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Harline Win'Weim Encore Bravo
- Breed: English Setter
- Name: GCH Set'r Ridge's On My Honor
- Breed: Spinone Italiano
- Name: CH Bela's Cooking Up A Plan
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 129
- Breed: Afghan Hound
- Name: GCH Tells Matrix Reloaded
- Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
- Name: GCHP Iceage V. Tum-Tums Vriendjes
- Breed: Whippet
- Name: GCH Bohem Swan Song SC
- Breed: Borzoi
- Name: GCH Soyara's The Flying Dutchman
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. David Bolus
- Entry: 133
- Breed: Rottweiler
- Name: GCH Nighthawk's Limited Edition CD RE THD
- Breed: Boxer
- Name: GCHG Marlburl And Illyrian's Lone Ranger
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Homestead's Love At First Sight
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: CH Mandre's Just My Style Glen Coe
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Robert Shreve
- Entry: 47
- Breed: Parson Russell Terrier
- Name: GCHB Posey Canyon Classic Stun Gun
- Breed: Staffordshire Bull Terrier
- Name: GCH Cumhil Hell Raiser
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Goldsand's Billie Jean
- Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
- Name: GCHS Rosheen Ring Of Fire
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 158
- Breed: Brussels Griffon
- Name: CH Fist Face A Penny For Your Thought
- Breed: Yorkshire Terrier
- Name: GCH Rosemark's Saint Or Sinner
- Breed: Toy Poodle
- Name: CH Lomar Swags One Tin Soldier
- Breed: Pug
- Name: GCHP Careva's Boodelicious
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Mr. Fred C Bassett
- Entry: 97
- Breed: Standard Poodle
- Name: GCH Unique Da Maya Dancing Queen
- Breed: Dalmatian
- Name: CH Centurion Anticipation Charming Dalfield
- Breed: Lhasa Apso
- Name: GCH Sundancer Foxy Lady
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Trumpets No Questions Asked
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Mr. Fred C Bassett
- Entry: 110
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Tang Dynasty Rocky
- Breed: Australian Shepherd
- Name: GCH Mcmatt's Autumn Breeze
- Breed: Cardigan Welsh Corgi
- Name: GCH Kosmar Striking Back Of Bridgelady
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Taylryder's Dyn-O-Mite At Turnabout
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Mr. Eugene Blake
- Entry: 9
- Breed: Grand Basset Griffon Vendeen
- Name: Minskuhoff's Wow Black Majesty
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.