Timberland Valley Dog Fanciers Association Chehalis, WA 2023-09-16

Posted by: Greg McCarthy

Total Entry: 901

Best In Show

  • Judge: Mrs Christie Martinez
    • Breed: Shih Tzu
    • Name: GCHP Hallmark Jolei Out Of This World

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs Christie Martinez
    • Breed: Basenji
    • Name: GCHS Zamaradi's Aerial Repeater JC

Junior Showmanship

  • Judge: Dr Eric Liebes
  • Entry: 19
    • Class: Open Senior
    • Name: Lillie Vogel
    • Breed: Rottweiler

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr Eric Liebes
  • Entry: 540
    • Breed: Black and Tan Coonhound
    • Name: GCHS Windbourne Absolut BCAT CGC TKN

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Dr Eric Liebes
  • Entry: 19
    • Class: Open Senior
    • Name: Lorelei Binnendyk-Payne
    • Breed: Labrador Retriever

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr Eric Liebes
  • Entry: 540
    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHS Cardiadh Tea Party at Coventry

Sporting Group

  • Judge: Dr Eric Liebes
  • Entry: 134
    • 1st Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCHB Jackpot's Don't Rain On My Parade

      2nd Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCHS Stagedoor Fast & Furious

      3rd Place

    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: GCHG Flatcharm Mr Motivator

      4th Place

    • Breed: Welsh Springer Spaniel
    • Name: GCHG Juniper's Daylight Special TKN

Hound Group

  • Judge: Mrs Patricia Trotter
  • Entry: 85
    • 1st Place

    • Breed: Basenji
    • Name: GCHS Zamaradi's Aerial Repeater JC

      2nd Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHS Rey's Summerlane Night Wind At Regius

      3rd Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCHS Kocar's Under Pressure

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCHS Nouvelle Bring It On SW

Working Group

  • Judge: Mrs Patricia Trotter
  • Entry: 166
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Starlaine Standing Ovation

      2nd Place

    • Breed: Black Russian Terrier
    • Name: GCHB Spartas The Flying Durchamn

      3rd Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCHG Pilgrim N Icon's Keep Your Eye on the Pie CGC

      4th Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHS Summers' Anastasia Treasured Godiva

Terrier Group

  • Judge: Mr Joe Walton
  • Entry: 76
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCHG Lotus' Mic Drop

      2nd Place

    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: GCHS Shasta N Ride M Cowboy

      3rd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHB Kwic Uptown Green with Envy

      4th Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHB Tregoad's Once Upon A Time

Toy Group

  • Judge: Mrs. Lynda Saranchuk
  • Entry: 189
    • 1st Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: GCHP Hallmark Jolei Out Of This World

      2nd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHG Dan-Star-Kom Cheerful Russian Lord

      3rd Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: CH Wishing Well Bobcat Pix A Peck Of Pickled Peppers

      4th Place

    • Breed: Maltese
    • Name: GCH Diamond Ohlala

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Mel Saranchuk
  • Entry: 117
    • 1st Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHG Emerald City's Midnight Hour

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHG Tramac Absolutely Positively

      3rd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHS Cedarhills-Shamrock Heard It Through The Grapevine

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: Mtnview And Dorkay's Labor of Love

Herding Group

  • Judge: Mr Brian Meyer
  • Entry: 134
    • 1st Place

    • Breed: Norwegian Buhund
    • Name: GCHS Cloudpointe Grand Theft Auto At Eviggronne RN TKN

      2nd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHS Cariadh Tea Party At Coventry CGC

      3rd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHS Sublime's Fan the Fire of Limelite

      4th Place

    • Breed: Finnish Lapphund
    • Name: GCHS Nordicsol Don't Stop Me Now

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.