Chattanooga Kennel Club McDonald, TN 2023-09-17

Posted by: Mary Dukes

Total Entry: 1187

Best In Show

  • Judge: Allen Odom
    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHB Zaida Bint Muti Von Haussman

Reserve Best In Show

  • Judge: Allen Odom
    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP Redbud Across The Universe

Junior Showmanship

  • Judge: Dr. Adam Stafford King
  • Entry: 25
    • Class: Open Senior
    • Name: Elizabeth Skaggs
    • Breed: Basenji

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Debra Thornton
  • Entry: 524
    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: GCHS Prismic Fashionista Ignites The Revolution RATI CAA DCAT RATN FDC ATT

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Dr. Adam Stafford King
  • Entry: 25
    • Class: Open Senior
    • Name: Barbara Mathews
    • Breed: Russell Terrier

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Debra Thornton
  • Entry: 524
    • Breed: Pekingese
    • Name: GCHS Dreamville King's Ransom

Sporting Group

  • Judge: Sulie Greendale-Paveza
  • Entry: 161
    • 1st Place

    • Breed: Wirehaired Pointing Griffon
    • Name: GCHS Bear Hug Sing Second JH CGC

      2nd Place

    • Breed: ASCOB Cocker Spaniel
    • Name: GCHG Cameo Siloet's Gold Coast Legacy CGC

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCH Casey's Beelieve In Magic

      4th Place

    • Breed: Welsh Springer Spaniel
    • Name: GCHS Trystyn's Private Label CD JH

Hound Group

  • Judge: Garry Newton
  • Entry: 154
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHB Zaida Bint Muti Von Haussman

      2nd Place

    • Breed: Irish Wolfhound
    • Name: GCHB Stormborn's Absolute Zero To Oakridge

      3rd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Wenrick's Nightcap

      4th Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHP Kazuri's All I Want For Christmas

Working Group

  • Judge: Patti Widick Neale
  • Entry: 219
    • 1st Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCHS Rivergroves Beyond The Pale

      2nd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHP Eb The Relentless Pursuit Of Perfection

      3rd Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHS Gran Marshall De Barba Negra

      4th Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: GCHS Vykon's I Got Chills CD BN RE FDC BCAT CGCA TKN ATT

Terrier Group

  • Judge: Grace Fritz
  • Entry: 156
    • 1st Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: CH Monamour Beyond And Above

      2nd Place

    • Breed: Dandie Dinmont Terrier
    • Name: GCHS Von Maser's Madeleine Of The Heart

      3rd Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: CH Baker St. Bonanza Belle From Bulpin

      4th Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCHB Hollow Oaks Whispering Willow @ Highlands

Toy Group

  • Judge: Dr. Adam Stafford King
  • Entry: 149
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHP Mountain Crest My Boy Watson

      2nd Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCHS Dreamville King's Ransom

      3rd Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHS Marlex Miss Marvel

      4th Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCHP Kaylen Let Ur Imagination Run Wild Cristal-My Angel

Non-Sporting Group

  • Judge: Charlotte Patterson
  • Entry: 166
    • 1st Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHP Cherokee Legend Encore

      2nd Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHS Ta Sen Westgate Jingle Juice

      3rd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHB Windrift's Dirty Hairy

      4th Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCHS Kofuku Top Gun Of Jolytibs

Herding Group

  • Judge: Michael Canalizo
  • Entry: 173
    • 1st Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP Redbud Across The Universe

      2nd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Hammersmith Heathcliff Heathcliff CGCA TKN

      3rd Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: GCHB Star Country Feels Like A Party

      4th Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCH Promise's Phoenix Rising

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Patti Widick Neale
  • Entry: 6
    • Breed: Russian Tsvetnaya Bolonka
    • Name: Showboat's Etched In Steele @ Sfr CM


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.