Timberland Valley Dog Fanciers Association Chehalis, WA 2023-09-17

Posted by: Greg McCarthy

Total Entry: 844

Best In Show

  • Judge: Mrs .Patricia V. Trotter
    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHG Emerald City's Midnight Hour

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs .Patricia V. Trotter
    • Breed: Shih Tzu
    • Name: GCHP Hallmark Jolei Out Of This World

Junior Showmanship

  • Judge: Penny King
  • Entry: 25
    • Class: Master
    • Name: Gabriella Gebhard
    • Breed: English Setter

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Penny King
  • Entry: 25
    • Class: Open Junior
    • Name: William Robinson
    • Breed: French Bulldog

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Mr Joe Walton
  • Entry: 130
    • 1st Place

    • Breed: Welsh Springer Spaniel
    • Name: GCHG Juniper's Daylight Special TKN

      2nd Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHG Phinney Green Starlight Premiere

      3rd Place

    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: GCHP Artic Sun Whispering Words At Moonlight

      4th Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCHP Pursuit's Trek to the Triple Crown JH CGC

Hound Group

  • Judge: Dr Eric Liebes
  • Entry: 82
    • 1st Place

    • Breed: Basenji
    • Name: GCHG Zamaradi's Aerial Repeater JC

      2nd Place

    • Breed: Cirneco dell'Etna
    • Name: CH Kr'Msun Adria

      3rd Place

    • Breed: Black and Tan Coonhound
    • Name: GCHB Windbourne Fireball

      4th Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHS Rey's Summerlane Night Wind At Regius

Working Group

  • Judge: Mrs Christie Martinez
  • Entry: 141
    • 1st Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCHG Pilgrim N Icon's Keep Your Eye on the Pie CGC

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Starlaine Standing Ovation

      3rd Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: GCHS Peace River's All You Knead Is Love

      4th Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHG Indian Hill's Forged In Fire V Full Moon TKN

Terrier Group

  • Judge: Mrs Cindy Meyer
  • Entry: 65
    • 1st Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCHG White Diamonds Dungeness Little Dipper

      2nd Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCHG Lotus' Mic Drop

      3rd Place

    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: GCHS Shasta N Ride M Cowboy

      4th Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHB Tregoad's Once Upon A Time

Toy Group

  • Judge: Mr. Mel Saranchuk
  • Entry: 183
    • 1st Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: GCHP Hallmark Jolei Out Of This World

      2nd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHG Dan-Star-Kom Cheerful Russian Lord

      3rd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHS Briarcliff's King Of Clay

      4th Place

    • Breed: Yorkshire Terrier
    • Name: GCHB Firacres Give It Your Best Shot

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr Brian Meyer
  • Entry: 115
    • 1st Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHG Emerald City's Midnight Hour

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHG Tramac Absolutely Positively

      3rd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHG Lakeridge Challenger

      4th Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHS Cedarhills-Shamrock Heard It Through The Grapevine

Herding Group

  • Judge: Mr Brian Meyer
  • Entry: 128
    • 1st Place

    • Breed: Norwegian Buhund
    • Name: CH Cloudpointe Grand Theft Auto At Eviggronne RN TKN

      2nd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHS Fallon's Tri-Pacer

      3rd Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: GCHS Royal's Thor Out Of "Luna By Risk"

      4th Place

    • Breed: Finnish Lapphund
    • Name: GCHS Nordicsol Don't Stop Me Now

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.