Monroe Kennel Club Monroe, MI 2023-10-01

Posted by: Mark Desrosiers

Total Entry: 1285

Best In Show

  • Judge: Mr. Ken J. Murray
    • Breed: Shih Tzu
    • Name: GCHP Hallmark Jolei Out Of This World

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Ken J. Murray
    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCHG Studio Be Curios JP Justice Hero

Junior Showmanship

  • Judge: Dr. H. Scott Kellogg
  • Entry: 22
    • Class: Open Senior
    • Name: Summer Koster
    • Breed: Rough Collie

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr. H. Scott Kellogg
  • Entry: 560
    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHP LK Michigan I'm Your's

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Dr. H. Scott Kellogg
  • Entry: 22
    • Class: Open Senior
    • Name: Katryna Smith
    • Breed: Lowchen

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr. H. Scott Kellogg
  • Entry: 559
    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCHB Old Forge Love & Light At Legacy TKN ATT

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
  • Entry: 207
    • 1st Place

    • Breed: Parti Cocker Spaniel
    • Name: CH Perje's Pick Pocket

      2nd Place

    • Breed: Sussex Spaniel
    • Name: CH Clussexx Brilliant Brown Jewel

      3rd Place

    • Breed: German Wirehaired Pointer
    • Name: GCH Double D's Reece Rockstar At Olympus

      4th Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCH Breica Feel The Thunder

Hound Group

  • Judge: Mr. Edward Wild
  • Entry: 168
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: Bella Roe's Finntastic Journey

      2nd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: Nirokii's Da Vinci Code At Kopera CA

      3rd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Cariad's Isn't It Time

      4th Place

    • Breed: Portuguese Podengo Pequeno
    • Name: GCH Valtera's Why's It Spicy

Working Group

  • Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
  • Entry: 271
    • 1st Place

    • Breed: Cane Corso
    • Name: GCHP Adibeir Red Carpet Affair CGC

      2nd Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: GCHG Vykon's Saucin' I Do This Often-A'Mahya

      3rd Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: CH Top Shelfs Drink On It

      4th Place

    • Breed: Standard Schnauzer
    • Name: GCH Seneca's Dragon On Our Side

Terrier Group

  • Judge: Mr. Stephen Dainard
  • Entry: 199
    • 1st Place

    • Breed: Welsh Terrier
    • Name: GCHG Studio Be Curios JP Justice Hero

      2nd Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCHP Lbk's Rebel And Proud Party Crasher

      3rd Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCHB Lotus' If I Ruled The World

      4th Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: CH Cherry Fields Super Fly

Toy Group

  • Judge: Mr. David Miller
  • Entry: 173
    • 1st Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: GCHP Hallmark Jolei Out Of This World

      2nd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHG Playtyme's Burnin Rubber

      3rd Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: GCHS Jaros Ferazi Once Upon A Time

      4th Place

    • Breed: Yorkshire Terrier
    • Name: GCHG Hekan TaKing Care of Bismarck

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Jeffery M. Bazell
  • Entry: 115
    • 1st Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHP Loredo's Stealing The Party

      2nd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHB Allante's Thank God I'm A Country Boy

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCHB Ambrier's That's What Friends Are For

      4th Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCH Engco & Bretd's It's All About Friends of Ivadal

Herding Group

  • Judge: Mrs. Sulie Greendale-Paveza
  • Entry: 122
    • 1st Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCHG Celebra's Never Bam Bam At Bear Manor BCAT

      2nd Place

    • Breed: Icelandic Sheepdog
    • Name: GCHB Aurvandil's To Boldly Go Trauster RN FDC FCAT2 ACT1J CGCU TKN ATT

      3rd Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: GCHB Braeton's Son Of A Sailor

      4th Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCH Applecross Turning Heads

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: 1
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.