Idaho Capital City Kennel Club, Inc. Boise, ID 2023-10-14

Posted by: Greg McCarthy

Total Entry: 763

Best In Show

  • Judge: Mrs Joan Luna Liebes
    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHB Sierra's Executive Decision

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs Joan Luna Liebes
    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCHG Lotus' Mic Drop

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Grace Fritz
  • Entry: 18
    • Class: Master
    • Name: Lila Holberg
    • Breed: Whippet

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Grace Fritz
  • Entry: 394
    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHS Spring Fevers Wild Hare

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Grace Fritz
  • Entry: 18
    • Class: Open Senior
    • Name: Lorelei Binnendyk-Payne
    • Breed: Labrador Retriever

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Grace Fritz
  • Entry: 394
    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHS Karnovanda's Foggy Night

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Linda Riedel
  • Entry: 153
    • 1st Place

    • Breed: Flat-Coated Retriever
    • Name: GCHG Artic Sun Whispering Words At Moonlight

      2nd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCH Smoketree's Comin' In Hot

      3rd Place

    • Breed: Vizsla
    • Name: GCHP Pursuit's Trek to the Triple Crown JH CGC

      4th Place

    • Breed: Lagotto Romagnolo
    • Name: GCHS Boardwalk Here Comes The Sun CGC TKA ATT VSWB

Hound Group

  • Judge: Mrs. Linn Klingel Brown
  • Entry: 109
    • 1st Place

    • Breed: Borzoi
    • Name: GCHG Morozova Rey's Summerlane Wiind Rider

      2nd Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHS Ziv Hii's You Blinked First

      3rd Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCHS Nouvelle Bring It On SW

      4th Place

    • Breed: Black and Tan Coonhound
    • Name: GCHB Windbourne Fireball

Working Group

  • Judge: Ms. Grace Fritz
  • Entry: 142
    • 1st Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCHG Pilgrim N Icon's Keep Your Eye on the Pie CGC

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Starlaine Standing Ovation

      3rd Place

    • Breed: Rottweiler
    • Name: GCHP Chancellors "Radioactive" Thanos V Barste

      4th Place

    • Breed: Leonberger
    • Name: GCHG Legendary's A Solitary Lion

Terrier Group

  • Judge: Richard Powell
  • Entry: 31
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Bull Terrier
    • Name: GCHG Lotus' Mic Drop

      2nd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCHS Emerald Isle's Tipperary

      3rd Place

    • Breed: Parson Russell Terrier
    • Name: GCHS Shasta N Ride M Cowboy

      4th Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCHB Meadowlake Hit The Ground Running

Toy Group

  • Judge: Mrs. Linn Klingel Brown
  • Entry: 119
    • 1st Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHG Dan-Star-Kom Cheerful Russian Lord

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: CH Rose's Your Not The Boss Of Me

      3rd Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCHG Touche & Infinistars The Puppet Master

      4th Place

    • Breed: Chinese Crested
    • Name: GCHB Sunlit's Ziggy Stardust of Dasha

Non-Sporting Group

  • Judge: Jon Cole
  • Entry: 84
    • 1st Place

    • Breed: American Eskimo Dog
    • Name: GCHB Sierra's Executive Decision

      2nd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHP Spotlight & Dblshot's Premier Edition CGC TKN

      3rd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCH Lakeridge Houston

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHS Tre Run N Widget's Moolit Star

Herding Group

  • Judge: Dr Eric Liebes
  • Entry: 117
    • 1st Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHS Spring Fevers Wild Hare

      2nd Place

    • Breed: Beauceron
    • Name: GCHS Regale's Casino Royal Definitely A Winner

      3rd Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: Emmy's Lady Marmalade

      4th Place

    • Breed: Bergamasco
    • Name: Elsa Di Corti Romane

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.