Quincy Kennel Club, Inc. Springfield, IL 2023-10-14

Posted by: Lynn Meyer

Total Entry: 489

Best In Show

  • Judge: Mrs. Judith A. Brown
    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHP Alcher Tmac Witchcraft V Gentry

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Judith A. Brown
    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCHP Gumby's Hey Now you're An Allstar NWR

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Sharol Candace Way
  • Entry: 8
    • Class: Open Senior
    • Name: Abigail Engler
    • Breed: Brittany

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Janie Bousek
  • Entry: ---
    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: CH Carmel Sky High Make a Wish

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Sharol Candace Way
  • Entry: 8
    • Class: Open Junior
    • Name: Aerilyn Slack
    • Breed: ---

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Janie Bousek
  • Entry: ---
    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHP LK Michigan I'm Your's

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Janie M. Bousek
  • Entry: 71
    • 1st Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHP Brigadier Shamrock All Silver Stars

      2nd Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: Chestnuts Dramatic Ambition

      3rd Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHS Stoneypoint Remember Me At Northwinds

      4th Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHB Ehren Jaeger's Meister RN BCAT

Hound Group

  • Judge: Mrs. Donelle Richards
  • Entry: 35
    • 1st Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCH Raza Soda Pop Confusion

      2nd Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: CH Fetch & Smell Olive Oyl

      3rd Place

    • Breed: Harrier
    • Name: CH Kingsbury Atomic Blizzard

      4th Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: Tells Kjavu It's Story Time

Working Group

  • Judge: Mr. Del Richards
  • Entry: 128
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHP Alcher Tmac Witchcraft V Gentry

      2nd Place

    • Breed: German Pinscher
    • Name: GCHG Davern's Radagast Of Greenwood

      3rd Place

    • Breed: Saint Bernard
    • Name: GCHG Brandauridge Big Easy CGC

      4th Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHB Swiss Star's Gun Fight At OK Corrall SIN CGC

Terrier Group

  • Judge: Mr. John F. Booth
  • Entry: 42
    • 1st Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCHG Foxhaus Game On At Foxhollow

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHS HiQ's Out Of Left Field

      3rd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: CH Carmel Sky High Make a Wish

      4th Place

    • Breed: Staffordshire Bull Terrier
    • Name: CH Shortyrocks Sir Henry Of Stonecutter RI FDC CGC TKI ATT

Toy Group

  • Judge: Mrs. Cindy Meyer
  • Entry: 70
    • 1st Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCHP Wingssong This Could Be Love

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHG Kngz One Of A Kind

      3rd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHS Tauro Burgundia

      4th Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCHS Two Oaks Soutnern Comfort At Sonsets

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Brian Meyer
  • Entry: 71
    • 1st Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCHP Gumby's Hey Now you're An Allstar NWR

      2nd Place

    • Breed: Shiba Inu
    • Name: GCHS Kagayaki No Girou Go Kashima Gijukusou

      3rd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHS Dawin One For The Money

      4th Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: CH Baronwood Summerwind Picasso Of Bonnyvale

Herding Group

  • Judge: Mr. Richard Lashbrook
  • Entry: 71
    • 1st Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCHG Celebra's Never Bam Bam At Bear Manor BCAT

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHP LK Michigan I'm Your's

      3rd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHS Timeless's Mr. Macgregor Of Brittemar

      4th Place

    • Breed: Norwegian Buhund
    • Name: GCH Windsong When You Wissh Upon A Star

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mrs. Judith A. Brown
  • Entry: 4
    • Breed: Russian Tsvetnaya Bolonka
    • Name: Showboat Up Rising @ SFR CM4


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.