Ramapo Kennel Club Augusta, NJ 2023-10-14

Posted by: Jane Myers

Total Entry: 581

Best In Show

  • Judge: Ms. Joy S. Brewster
    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Fleet St. Roque Downeaster

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Joy S. Brewster
    • Breed: Havanese
    • Name: GCHG Fuzzy Farm You Can't Handle The Truth

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Sherry C. Webster
  • Entry: 10
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Leah Graham
    • Breed: ---

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. William deVilleneuve
  • Entry: ---
    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: CH Orions A Bad Moon Rising

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Sherry C. Webster
  • Entry: 10
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Lexie Littlefield
    • Breed: Golden Retriever

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. William deVilleneuve
  • Entry: ---
    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCHS Southwind's Kilted Scot At Sanctuary

Sporting Group

  • Judge: Dr. Daniel W. Dowling
  • Entry: 110
    • 1st Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHB Maximus Magnus All Eyes On Me FDC CGC

      2nd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCHB Saregresi Pure White Lace

      3rd Place

    • Breed: Weimaraner
    • Name: GCHS Silverhoney's Dianmonds And Rust JH BCAT ATT TKN CGC

      4th Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: Candy Acres Enchanted Black Joker

Hound Group

  • Judge: Mr. Hal T. Biermann
  • Entry: 77
    • 1st Place

    • Breed: English Foxhound
    • Name: GCH Monacacy Bend's Lady Of The Chase

      2nd Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: GCHS Kiarry's Gotta Have Faith

      3rd Place

    • Breed: Bloodhound
    • Name: GCHS Southwind's Kilted Scot At Sanctuary

      4th Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHG Exquisite Royal Majesty of Elation

Working Group

  • Judge: Mrs. Sherry C. Webster
  • Entry: 111
    • 1st Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCH Pebble's Run King George

      2nd Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCH Del Sur's Turning The Tide At Cold Iron

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHG Seraphin Most Valuable Player V Alisaton FDC CAX FCAT SWN WAC RATO CGC TKN ATT SIN

      4th Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: Boulder Ridge BFR The Red Queen

Terrier Group

  • Judge: Mr. William deVilleneuve
  • Entry: 59
    • 1st Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Fleet St. Roque Downeaster

      2nd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHB Rockabye Harewood Proceed With Cowtion At Foxwatch

      3rd Place

    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: GCHG L'end Show Moviestar

      4th Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: GCH Almond Shape Jack Back To Basic

Toy Group

  • Judge: Dr. Daniel W. Dowling
  • Entry: 52
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHG Fuzzy Farm You Can't Handle The Truth

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHS Andi In Cahoots

      3rd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHP Piccadil's The Greatest Showman Come Alive

      4th Place

    • Breed: Affenpinscher
    • Name: GCH Good Luck Chuck V Tani Kazari

Non-Sporting Group

  • Judge: Dr. Daniel W. Dowling
  • Entry: 50
    • 1st Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHG Sweet O'Grady Destined To Be

      2nd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: CH Keepsake Moonstruck At Rockstar

      3rd Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: Delmist N Musselman's Jumpin Jack Flash

      4th Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHS Salishan Hey Y'all

Herding Group

  • Judge: Mrs. Sherry C. Webster
  • Entry: 50
    • 1st Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCHG Bagatelle Rainbow Moon

      2nd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCHP Stonewood's Living Proof Of Fenwick

      3rd Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHP Applewood's I Will Survive

      4th Place

    • Breed: Beauceron
    • Name: GCH Stoique Cendre De La Noe D'Orient BCAT CA

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.