Tyler Texas Kennel Club Sulphur Springs, TX 2023-10-14

Posted by: Jill Bell

Total Entry: 460

Best In Show

  • Judge: Mr Richard J Lewis
    • Breed: Shih Tzu
    • Name: CH Zephyr Wickedly Elusive

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr Richard J Lewis
    • Breed: Smooth Collie
    • Name: GCHG Moonwind Finding Neverland

Junior Showmanship

  • Judge: Mr Thomas Schonberger
  • Entry: 5
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Rylee Menard
    • Breed: Pomeranian

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr Carol White-Moser
  • Entry: 195
    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: CH Blurubein & Firestorm's High Voltage

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr Thomas Schonberger
  • Entry: 5
    • Class: Open Senior
    • Name: Eleanor Hiebsch
    • Breed: Whippet

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Dr Carol White-Moser
  • Entry: 195
    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHB Greengate Treasure At Rendition

Sporting Group

  • Judge: Mr Richard J Lewis
  • Entry: 60
    • 1st Place

    • Breed: Wirehaired Pointing Griffon
    • Name: GCHB Whiskeytown The Notorious Frank James MH

      2nd Place

    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCHB Shiloh's Spirit Of Broch Tuarach

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHB Golden Finale Aragon Drama Queen

      4th Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCH Camellia Wild At Heart

Hound Group

  • Judge: Ms Carol Graham
  • Entry: 55
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Dachshund
    • Name: GCH Speechless Stella Brillante Di Silverado

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Nickeroos North Star

      3rd Place

    • Breed: Black and Tan Coonhound
    • Name: GCH Oldsoul Jazzman's Go Big Red BCAT

      4th Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHS Lokavi's Different By Design

Working Group

  • Judge: Ms Lee Anne Bateman
  • Entry: 79
    • 1st Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: GCHB Kiokee Mtnpeak At Caramba

      2nd Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCHB Rivergroves Simply The Best

      3rd Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: GCHS Shekinah's I Set Fire To The Reign

      4th Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCH Bella Vita's Heavy Duty

Terrier Group

  • Judge: Ms Lee Anne Bateman
  • Entry: 30
    • 1st Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: Mountain Ash's Im Home With Diamonds

      2nd Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: Klassique's Shine On

      3rd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: Standish's Heart Of Gold

      4th Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: CH Cairnsrock Skyrocket Spirit Delight

Toy Group

  • Judge: Mrs Suzanne Dillin
  • Entry: 85
    • 1st Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: CH Zephyr Wickedly Elusive

      2nd Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: CH Integra Sun Of A Beach

      3rd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: CH Denzel The Future Is Now

      4th Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: Mountain Crest Fire Starter

Non-Sporting Group

  • Judge: Ms Carol Graham
  • Entry: 53
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHS Empire N Bandog's Walk On Water

      2nd Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCHP Lantana's Time To Talk At Bradmar CGC

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: CH Corsair's The Secret Is Out

      4th Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHS Cimarron Comal Ranger

Herding Group

  • Judge: Ms Lee Anne Bateman
  • Entry: 95
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Collie
    • Name: GCHG Moonwind Finding Neverland

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHS Elite Paramount Crime Spree

      3rd Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: CH Stellar's Dressed To Perfection

      4th Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP XIV Karat Come Hell Or High Water CGCA TKN

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Ms Carol Graham
  • Entry: 3
    • Breed: Teddy Roosevelt Terrier
    • Name: Big Groves Malibu Breeze


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.