Black Mountain Kennel Club of Nevada North Las Vegas, NV 2023-10-15

Posted by: Lawrence Cornelius

Total Entry: 736

Best In Show

  • Judge: Mrs. Karen C.Wilson
    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHP Sunlit's King Of Queens

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Karen C.Wilson
    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: CH Foxbriar's National Pinnacle from Itsy Bitsy

Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Caleb Campbell
  • Entry: 16
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Malia Roberts
    • Breed: Maltese

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Patricia Robinson
  • Entry: ---
    • Breed: Anatolian Shepherd Dog
    • Name: CDR's El Fantasma Del Oso

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mr. Caleb Campbell
  • Entry: 16
    • Class: Open Junior
    • Name: Brynn McGuire
    • Breed: Chesapeake Bay Retriever

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Patricia Robinson
  • Entry: ---
    • Breed: Coton de Tulear
    • Name: GCH Morningglow's Good Morning Vanessa At Seistan

Sporting Group

  • Judge: Mrs. Patricia E. Robinson
  • Entry: 106
    • 1st Place

    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCHS Triseter Celtic Usher

      2nd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHS Birnam Wood's Country State Of Mind

      3rd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: You Are The One That I Want

      4th Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHS Ramblewood Play It Again

Hound Group

  • Judge: Mrs. Debbie Cambell-Freeman
  • Entry: 97
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHP Sunlit's King Of Queens

      2nd Place

    • Breed: Pharaoh Hound
    • Name: GCH Osiris Overnight Sensation

      3rd Place

    • Breed: Basenji
    • Name: GCH Jasiri-Sukari Cap-Tin Obvious

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Dachshund
    • Name: GCHG Kadell's Ruler of the Race Track

Working Group

  • Judge: Mr. Robert L. Robinson
  • Entry: 155
    • 1st Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHP Topaz Wildfire For Umunhum THDN TKN

      2nd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHP Irondale's The Legend Exists

      3rd Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCH twil

      4th Place

    • Breed: Tibetan Mastiff
    • Name: CH Nanda Parvati Alanzar

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Debbie Cambell-Freeman
  • Entry: 81
    • 1st Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: CH Foxbriar's National Pinnacle from Itsy Bitsy

      2nd Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: GCH Carmel Sky High Stargazer

      3rd Place

    • Breed: Staffordshire Bull Terrier
    • Name: Redwood Coast Sunsets And Tequila

      4th Place

    • Breed: Australian Terrier
    • Name: GCHS Christhill Ace Of Hearts D'Azul

Toy Group

  • Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
  • Entry: 87
    • 1st Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHG Wynmark's Les Bijouxs Rock'n Rolz at Reverie

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHG Winsome Nirvana Achy Breaky Heart

      3rd Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: GCHS Aslan Vindicated Victory

      4th Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: CH Tresham's We All Talk About Bruno

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
  • Entry: 115
    • 1st Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCH Spotlight No Filter Needed At Amethyst

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHP Fabelhaft Robobull Ferragamo

      3rd Place

    • Breed: Tibetan Terrier
    • Name: GCHB Player's Alitara Magic In the Air

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHS Paniola's Imagine This

Herding Group

  • Judge: Mrs. Danelle M. Brown
  • Entry: 88
    • 1st Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCHB Scott's Georgia On My Mind

      2nd Place

    • Breed: Old English Sheepdog
    • Name: GCH Lambluv's Merriewe We Shoot for the Stars

      3rd Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: CH Abfab Tri Silver Ur Meant To Be

      4th Place

    • Breed: Smooth Collie
    • Name: Poseidan II

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.