Buckhorn Valley Kennel Club, Inc. Cheyenne, WY 2023-10-15

Posted by: Kimberly Rudzik

Total Entry: 774

Best In Show

  • Judge: Dr. Steve Keating
    • Breed: Brittany
    • Name: GCHG Trio Hopes Legendary Lawman RE TKN

Reserve Best In Show

  • Judge: Dr. Steve Keating
    • Breed: Pekingese
    • Name: GCHB Montai Sleight of Hand

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Robette G. Johns
  • Entry: 39
    • Class: Novice Senior
    • Name: Anja Cikara-Gocke
    • Breed: Australian Shepherd

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Hildegarde S. Morgan
  • Entry: 347
    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHB Ivie Farms Take Em to the Train Station

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Robette G. Johns
  • Entry: 39
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Cameron Johnson
    • Breed: Bouvier des Flandres

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Hildegarde S. Morgan
  • Entry: 347
    • Breed: Pekingese
    • Name: GCHB Montai Sleight of Hand

Sporting Group

  • Judge: Mr. James Noe
  • Entry: 103
    • 1st Place

    • Breed: Brittany
    • Name: GCHG Trio Hopes Legendary Lawman RE TKN

      2nd Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCH Tirza's Country Squire Slash of Blue

      3rd Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: Union Hill's Fire On The Mountain

      4th Place

    • Breed: Welsh Springer Spaniel
    • Name: GCHB Rocksprings The Bare Necessities

Hound Group

  • Judge: Mrs. Pamela B. Peat
  • Entry: 113
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHB Texano Order Of The Phoenix

      2nd Place

    • Breed: Greyhound
    • Name: GCHB Greycott Shylo The Journey Home

      3rd Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: GCHS Soletrader Dean Martin

      4th Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: GCHB Deluxe Divine Design

Working Group

  • Judge: Mr. David J Peat
  • Entry: 130
    • 1st Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHB Dtales Thank Heaven Gallant Ciden Alisaton

      2nd Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHS Windfall Adesa 3 Wire Winter @ Emerald Mtn CD RN FDC

      3rd Place

    • Breed: Mastiff
    • Name: GCHB Cabezon's Prince Of Wales

      4th Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCHS Timberknoll's Golden Bow CGC

Terrier Group

  • Judge: Mr. James Frederiksen
  • Entry: 72
    • 1st Place

    • Breed: Russell Terrier
    • Name: GCHG Monamour Beyond And Above

      2nd Place

    • Breed: Skye Terrier
    • Name: GCHB Guniibuu Bohemia Coko

      3rd Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCH Cairncroft Chasing Dreams And Rambling Ripples

      4th Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH Denton Jingle Noelle

Toy Group

  • Judge: Mr. Allen L. Odom
  • Entry: 71
    • 1st Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: Montai Freedon Ring

      2nd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCHS TNT's Turn On The Lights

      3rd Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: CH Angelina Heavenly Kissed Angel

      4th Place

    • Breed: Havanese
    • Name: Bedlam's Just for Kix

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Allen L. Odom
  • Entry: 113
    • 1st Place

    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCHG Good Fortune Good & Ready II

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: Dreamlegacy Nicolay

      3rd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHB Dakota Snowood Secret Wish BCAT

      4th Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHB Delphi's Notorious RBG BCAT

Herding Group

  • Judge: Mr. Allen L. Odom
  • Entry: 145
    • 1st Place

    • Breed: Smooth Collie
    • Name: GCHS Marko's Top Gun

      2nd Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: GCHP Kismet Legendary

      3rd Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: GCHB Corral West Lets Go Branding Feel The Burn

      4th Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHS Abington's I See Blue Ice

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.