National Capital Kennel Club, Inc. West Friendship, MD 2023-10-15

Posted by: Amanda Ciaravino

Total Entry: 1287

Best In Show

  • Judge: Joe Walton
    • Breed: Otterhound
    • Name: GCHB Dobhran's Alexa Play Some Music

Reserve Best In Show

  • Judge: Joe Walton
    • Breed: Welsh Springer Spaniel
    • Name: GCHG Clussex On Red Alert at Stonecroft

Junior Showmanship

  • Judge: Rebecca Cross
  • Entry: ---
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Alexis Coriell
    • Breed: Golden Retriever

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Terry Carter
  • Entry: ---
    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCHB Seabrook Something To Talk About

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Rebecca Cross
  • Entry: ---
    • Class: Open Senior
    • Name: Taylor Stone
    • Breed: Schipperke

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Terry Carter
  • Entry: ---
    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHB Kinloch So There!

Sporting Group

  • Judge: Molly Martin
  • Entry: 202
    • 1st Place

    • Breed: Welsh Springer Spaniel
    • Name: GCHG Clussex On Red Alert at Stonecroft

      2nd Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCH Cerise Prodigal Son

      3rd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: CH Tahari N Clearcreek Spirit In The Night

      4th Place

    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: GCHS Paradoc's AK's Daniel

Hound Group

  • Judge: Christopher T.Moore
  • Entry: 143
    • 1st Place

    • Breed: Otterhound
    • Name: GCHB Dobhran's Alexa Play Some Music

      2nd Place

    • Breed: Petit Basset Griffon Vendeen
    • Name: CH CJ's Home Court Advantage on Five Mile River

      3rd Place

    • Breed: Saluki
    • Name: GCH Houndridge Sojourner On Mars

      4th Place

    • Breed: Smooth Dachshund
    • Name: GCHB Speechless You Wish You Had Me At Birch Hill

Working Group

  • Judge: Dr. Tracy Powell
  • Entry: 214
    • 1st Place

    • Breed: Leonberger
    • Name: GCHG Winky-Pinky Bory Cysterskie BCAT TKN CGC FDC

      2nd Place

    • Breed: Great Dane
    • Name: GCHG Longo Lore N VanDelft's Superstition

      3rd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Kelview's Waiting For My Turn

      4th Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHG Snowshoe's True Colors

Terrier Group

  • Judge: Christopher T.Moore
  • Entry: 113
    • 1st Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCHG Goodspice Efbe Money Stache

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCH Kriscots He's A Rebel At De La Pomme

      3rd Place

    • Breed: Skye Terrier
    • Name: GCH Finnsky Cooper

      4th Place

    • Breed: Dandie Dinmont Terrier
    • Name: GCH King's Mtn Moritmer Mouse

Toy Group

  • Judge: Mr. Richard LeBeau
  • Entry: 147
    • 1st Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: CH Pascavale Haiden

      2nd Place

    • Breed: Toy Manchester Terrier
    • Name: CH St Stephen's Once Brewed At Burmack

      3rd Place

    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
    • Name: GCH Clussexx Organza Extravaganza

      4th Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: Smash JP King Gnu

Non-Sporting Group

  • Judge: Sandra Lex
  • Entry: 191
    • 1st Place

    • Breed: Boston Terrier
    • Name: GCHG Loredo's Stealing The Party

      2nd Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCHG Surrey Sage

      3rd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHS Traleigh Trans Am

      4th Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: GCHS Confection Supernova Explosion At Theory

Herding Group

  • Judge: Terry Carter
  • Entry: 225
    • 1st Place

    • Breed: Briard
    • Name: GCH Fairytail's Ria Verde

      2nd Place

    • Breed: Australian Shepherd
    • Name: GCHB Northbay Xcell That's A Wrap DJ

      3rd Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: GCHS Sylvan Argent Fire On Fire

      4th Place

    • Breed: Belgian Sheepdog
    • Name: GCHS Hobbiton's Defying Gravity At Wildmour RN CA DCAT CGC

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.