Tri-Star Kennel Club of Williamson County, Tennessee Lebanon, TN 2023-10-15

Posted by: Mary Dukes

Total Entry: 1303

Best In Show

  • Judge: Terry Berrios
    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHP BlueCrush Freedom And Whiskey!

Reserve Best In Show

  • Judge: Terry Berrios
    • Breed: Sussex Spaniel
    • Name: GCHG Remedi's What Can Brown Do For You DJA CGC TKN

Junior Showmanship

  • Judge: Sherri Swabb
  • Entry: 19
    • Class: Open Senior
    • Name: Austyn Dinda
    • Breed: Dalmatian

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Sherri Swabb
  • Entry: 506
    • Breed: Curly-Coated Retriever
    • Name: GCHB Tephra Dark Reflections @ Skywatcher

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Sherri Swabb
  • Entry: 19
    • Class: Open Senior
    • Name: Zoe Sievers
    • Breed: Whippet

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Sherri Swabb
  • Entry: 506
    • Breed: Chinese Shar-Pei
    • Name: GCH Asias Smooth Talker By Blackwitch

Sporting Group

  • Judge: Nathaniel Horn
  • Entry: 222
    • 1st Place

    • Breed: Sussex Spaniel
    • Name: GCHG Remedi's What Can Brown Do For You DJA CGC TKN

      2nd Place

    • Breed: English Setter
    • Name: GCHS Wingfield 'N Chebaco Link To Bridgewood

      3rd Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHS Majestic Sweet Apple Friends In Low Places

      4th Place

    • Breed: Parti Cocker Spaniel
    • Name: GCHG Normandy Silhouette In A Perfect World

Hound Group

  • Judge: Tom Kirstein
  • Entry: 223
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Wenrick's Nightcap

      2nd Place

    • Breed: Basset Hound
    • Name: GCHG Lussy Grand Grades CGC FDC

      3rd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHG Gwencalon Isle Of Skye

      4th Place

    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: GCH Iron Gate Persuasion

Working Group

  • Judge: David Gilmour
  • Entry: 214
    • 1st Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHG Molyn's Jug Full Of Gin At DB's

      2nd Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: GCH Bearhug Ixa Reign Of Fire

      3rd Place

    • Breed: Greater Swiss Mountain Dog
    • Name: GCHB Crown's Prince Of Derby RATN

      4th Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: CH Bastion's Wills'Shire In My Corner

Terrier Group

  • Judge: Randy Garren
  • Entry: 95
    • 1st Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHP BlueCrush Freedom And Whiskey!

      2nd Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: CH Pegfield Tintern Tickled Pink

      3rd Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCHB Halcar Colleen BCAT ATT

      4th Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCHB Caledonia's He Who Must Not Be Named

Toy Group

  • Judge: Daniel Augustus
  • Entry: 197
    • 1st Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCHG Afterglow De La Passion

      2nd Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: GCHP Hallmark Jolei Out Of This World

      3rd Place

    • Breed: Papillon
    • Name: Hallmark's A Dish Best Served

      4th Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: Marchwind Vis A Vi

Non-Sporting Group

  • Judge: Ken Berg
  • Entry: 199
    • 1st Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHB Windrift's Dirty Hairy

      2nd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: CH Bar-None Mad Money

      3rd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHG 2Stars Cold As Ice At Damari

      4th Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHS Vista And Wade Manor Hazel Says Hello

Herding Group

  • Judge: Jan Paulk
  • Entry: 152
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Hammersmith Heathcliff Heathcliff CGCA TKN

      2nd Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: GCHP Blue Elk Beginning Of An Icon

      3rd Place

    • Breed: Australian Cattle Dog
    • Name: GCHS Dawn Heir's Walk'n on By

      4th Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCH Sua Mah Good Time Charlie

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.