Dayton Kennel Club, Inc. Columbus, OH 2023-11-17

Posted by: Camille Bakker

Total Entry: 1466

Best In Show

  • Judge: Ms. Bonnie P. Threlfall
    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Kaleef's Mercedes

Reserve Best In Show

  • Judge: Ms. Bonnie P. Threlfall
    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCHB Fleet St. Roque Down Easter

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
  • Entry: 23
    • Class: Open Senior
    • Name: Elise Patti
    • Breed: English Setter

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Charles L. Olvis
  • Entry: 524
    • Breed: Pointer
    • Name: CH Blackthornes I Love Lucy At Midnight

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
  • Entry: 23
    • Class: Open Senior
    • Name: Madeline Kapela
    • Breed: Irish Setter

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Charles L. Olvis
  • Entry: 524
    • Breed: Smooth Collie
    • Name: GCHS Shepherds' Mission & Chrysalis Raise Your Glass

Sporting Group

  • Judge: Mr. Carl Gene Liepmann
  • Entry: 302
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHG Telltale Bohemian Rhapsody

      2nd Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHG Majestic Sweet Apple Friends In Low Places

      3rd Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCHG Summit's Silver Lining SWA SCE

      4th Place

    • Breed: ASCOB Cocker Spaniel
    • Name: GCH Color Me Banker's Choice

Hound Group

  • Judge: Dr. Steven L. Keating
  • Entry: 218
    • 1st Place

    • Breed: Treeing Walker Coonhound
    • Name: GCH Lost Heritage Knight Of El Dorado

      2nd Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: CH Kiarry & Whit Somebody To Love @ Beachside

      3rd Place

    • Breed: Otterhound
    • Name: GCH Dobhran's Alexa Play Some Music

      4th Place

    • Breed: Black and Tan Coonhound
    • Name: GCHS Squire: I Got My Mojo Working

Working Group

  • Judge: Mrs Faye Strauss
  • Entry: 303
    • 1st Place

    • Breed: Kuvasz
    • Name: GCHB Emek Hayarden Cudar

      2nd Place

    • Breed: Cane Corso
    • Name: GCHP Adibeir Red Carpet Affair CGC

      3rd Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHG Spicerack's Shotgun Rider CGCA TKN

      4th Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Connquest Sea Groove V Kelview

Terrier Group

  • Judge: Charles L. Olvis
  • Entry: 143
    • 1st Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCHB Fleet St. Roque Down Easter

      2nd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCHG Meadowlake Whistle Blower

      3rd Place

    • Breed: Cairn Terrier
    • Name: GCHB Caledonia's He Who Must Not Be Named

      4th Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: CH HiQ's Out Of Left Field

Toy Group

  • Judge: Kim LeBlanc
  • Entry: 154
    • 1st Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCHG Afterglow De La Passion

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHS Lordsett Banana Foster

      3rd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: CH Bone-Zugar Tango

      4th Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: CH Pascavale Haiden

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs Charlotte P. Patterson
  • Entry: 139
    • 1st Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCH Peche Mignon Southern Belle

      2nd Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHS Ta Sen Westgate Jingle Juice

      3rd Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCHG Rivendel's Belle Of The Ball

      4th Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHB Allante's Thank God I'm A Country Boy

Herding Group

  • Judge: Mrs. Carol Sommerfelt
  • Entry: 196
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Kaleef's Mercedes

      2nd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP Geran's Big Money Of Glasshouse

      3rd Place

    • Breed: Briard
    • Name: CH Popsakadoo Deja Vu Slave To Fashion

      4th Place

    • Breed: Shetland Sheepdog
    • Name: CH Barline Flower Power NA NAJ

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr Neil T. McDevitt
  • Entry: 6
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.