Greater Philadelphia Dog Fanciers Association Oaks, PA 2023-11-17

Posted by: Amanda Ciaravino

Total Entry: 1623

Best In Show

  • Judge: Mr. David Peat
    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHB Hearthmore's Wintergreen Mountain CGC TKN RN

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. David Peat
    • Breed: Shih Tzu
    • Name: GCHP Hallmark Jolei Out Of This World

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Shawne Imler
  • Entry: ---
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Alexis Coriell
    • Breed: Golden Retriever

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Jan Ritchie Gladstone
  • Entry: ---
    • Breed: Ibizan Hound
    • Name: CH Heron And Hound Notanuff Hellsbells N Dam'Ation

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Shawne Imler
  • Entry: ---
    • Class: Master
    • Name: Carson Hayes
    • Breed: Siberian Husky

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mrs. Jan Ritchie Gladstone
  • Entry: ---
    • Breed: Pekingese
    • Name: GCH Taeplace Pekinggarde Esperance

Sporting Group

  • Judge: Mr. Don Evans
  • Entry: 298
    • 1st Place

    • Breed: Welsh Springer Spaniel
    • Name: GCHG Clussexx Caught Red Handed at Stonecroft

      2nd Place

    • Breed: Irish Setter
    • Name: GCHG Ramblin' Red Slamdunk Buckpasser RN MH DN CGCA TKA

      3rd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: GCHS Seasyde's Heart Of Rock N Roll JH BN

      4th Place

    • Breed: Wirehaired Pointing Griffon
    • Name: GCHS Bear Hug Sing Second JH

Hound Group

  • Judge: Mrs. Cindy Vogels
  • Entry: 213
    • 1st Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: GCHS Kiarry's Gotta Have Faith

      2nd Place

    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: GCHP Iron Gate Battle Of Stirling Bridge

      3rd Place

    • Breed: English Foxhound
    • Name: GCH Monacacy Bend's Lady Of The Chase

      4th Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: GCH Alpenglow Mumms The Word @ Bridgehill

Working Group

  • Judge: Mr. Lloyd Constantine-Amodei
  • Entry: 257
    • 1st Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHB Hearthmore's Wintergreen Mountain CGC TKN RN

      2nd Place

    • Breed: Newfoundland
    • Name: GCH Dreamhaven's Sum It Up With Old Bay CGC BN RN

      3rd Place

    • Breed: Siberian Husky
    • Name: GCHP Highlander's Snow Pilot

      4th Place

    • Breed: Portuguese Water Dog
    • Name: GCH Watersong Pouch Cove Throwing Shade

Terrier Group

  • Judge: Ms Mary Jane Carberry
  • Entry: 205
    • 1st Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHS Kilgawny Take My Man

      2nd Place

    • Breed: Norwich Terrier
    • Name: GCH Haystack Sierra Royal Henley's Got The Strokes

      3rd Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCHP Goodspice Efbe Money Stache

      4th Place

    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: GCHG First Class Victoria Berland Empress of Magic

Toy Group

  • Judge: Mrs. Debbie Cambell-Freeman
  • Entry: 197
    • 1st Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: GCHP Hallmark Jolei Out Of This World

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHP Riversong's Rockin' At The Ritz

      3rd Place

    • Breed: Toy Manchester Terrier
    • Name: Burmack's Beloved Secret

      4th Place

    • Breed: Brussels Griffon
    • Name: GCHS Calicops Sassafras Gonnakikurass

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Pamela B Peat
  • Entry: 196
    • 1st Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHP Planett's Pop Star

      2nd Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCHG Delamer Salt Heir

      3rd Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHG Liontamer-Pazzazz Rothrock Tradition By Buddakan

      4th Place

    • Breed: Coton de Tulear
    • Name: GCHB Just Incredible Michael Kors Gorgeous

Herding Group

  • Judge: Mrs. Linda Hurlebaus
  • Entry: 251
    • 1st Place

    • Breed: Bearded Collie
    • Name: GCH Ha'Penny Mirimar Harwood Heart Of Alba

      2nd Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Hammersmith Heathcliff Heathcliff CGCA TKN

      3rd Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: GCHG Sylvan Argent Fire On Fire

      4th Place

    • Breed: Belgian Sheepdog
    • Name: GCHS Hobbiton's Defying Gravity At Wildmour RN CA DCAT CGC

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.