Lima Kennel Club Columbus, OH 2023-11-18

Posted by: Sandra D'Andrea

Total Entry: 1728

Best In Show

  • Judge: Mrs Vicki Seiler-Cushman
    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Fleet St. Rogue Down Easter

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs Vicki Seiler-Cushman
    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Kaleef's Mercedes

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Sherri L. Swabb
  • Entry: 30
    • Class: Master
    • Name: Ari Onna Walker
    • Breed: Irish Setter

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Peter A. Gaeta
  • Entry: 696
    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHS Rocky Mountain Cross Into The Blue RN FDC CA BCAT RATN CGC TKN

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Sherri L. Swabb
  • Entry: 30
    • Class: Master
    • Name: Zoe Brewer
    • Breed: Miniature Bull Terrier

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr. Peter A. Gaeta
  • Entry: 696
    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHS Allante's Always Kiss Your Dog

Sporting Group

  • Judge: Ms. Bonnie P. Threlfall
  • Entry: 253
    • 1st Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: GCHG Telltale Bohemian Rhapsody

      2nd Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCH Rejoices To The Point

      3rd Place

    • Breed: English Cocker Spaniel
    • Name: GCHG Majestic Sweet Apple Friends In Low Places

      4th Place

    • Breed: ASCOB Cocker Spaniel
    • Name: GCHG Color Me Banker's Choice

Hound Group

  • Judge: Ms. Kim Ramey-LeBlanc
  • Entry: 253
    • 1st Place

    • Breed: Treeing Walker Coonhound
    • Name: GCHS Lost Heritage Knight Of Eldorado

      2nd Place

    • Breed: Otterhound
    • Name: GCH Dobhran's Alexa Play Some Music

      3rd Place

    • Breed: Beagle (over 13")
    • Name: GCHG Gwencalon Isle Of Skye

      4th Place

    • Breed: Norwegian Elkhound
    • Name: GCHB Vin-Melca's Joyride

Working Group

  • Judge: Mr. Peter A. Gaeta
  • Entry: 332
    • 1st Place

    • Breed: Kuvasz
    • Name: GCHS Emek Hayarden Cudar

      2nd Place

    • Breed: Cane Corso
    • Name: GCHP Adibeir Red Carpet Affair CGC

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: GCHG Can-Cia And Marlburl's King Of Swing

      4th Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCHB Connquest Sea Groove V Kelview

Terrier Group

  • Judge: Mrs. Charlotte P. Patterson
  • Entry: 164
    • 1st Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Fleet St. Rogue Down Easter

      2nd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCHG Meadowlake Whistle Blower

      3rd Place

    • Breed: Smooth Fox Terrier
    • Name: GCHB Mill Pond New Dynasty

      4th Place

    • Breed: Dandie Dinmont Terrier
    • Name: GCH King's Mtn Moritmer Mouse

Toy Group

  • Judge: Mr. George Milutinovich
  • Entry: 199
    • 1st Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCHG Afterglow De La Passion

      2nd Place

    • Breed: Pomeranian
    • Name: GCH Moxiepoms Mike Tyson Dallas The Prince

      3rd Place

    • Breed: Japanese Chin
    • Name: GCHB Two Oaks Southern Comfort@Sonsets

      4th Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: CH Pascavale Haiden

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Faye Strauss
  • Entry: 170
    • 1st Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: GCHS Windrift's Dirty Hairy

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: GCHG Sang Real's Fortune Favors The Brave CGC ATT

      3rd Place

    • Breed: Bichon Frise
    • Name: GCH Belle Creek's Born To Love Again

      4th Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCHG Rivendel's Belle Of The Ball

Herding Group

  • Judge: Dr. Steven L. Keating
  • Entry: 244
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Kaleef's Mercedes

      2nd Place

    • Breed: Icelandic Sheepdog
    • Name: GCH Lukehaven Trivia's Crisp And Cold Vetur CGC

      3rd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP Geran's Big Money Of Glasshouse BCAT CGC

      4th Place

    • Breed: Norwegian Buhund
    • Name: GCHB Windsong When You Wissh Upon A Star BN RI CGC TKN

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Dr. Steven L. Keating
  • Entry: 3
    • Breed: Japanese Akitainu
    • Name: Seiunme Go Tamashi Kensha


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.