Kennel Club of Philadelphia, Inc. Oaks, PA 2023-11-19

Posted by: Amanda Ciaravino

Total Entry: 1573

Best In Show

  • Judge: Mrs. Linda Krukar
    • Breed: Shih Tzu
    • Name: GCHP Hallmark Jolei Out Of This World

Reserve Best In Show

  • Judge: Mrs. Linda Krukar
    • Breed: Welsh Springer Spaniel
    • Name: GCHG Clussex On Red Alert at Stonecroft

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Linda Krukar
  • Entry: ---
    • Class: Open Senior
    • Name: Savanna Michalak
    • Breed: Australian Shepherd

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Linda Krukar
  • Entry: ---
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Leela Werner
    • Breed: Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Mr. James Brown
  • Entry: 277
    • 1st Place

    • Breed: Welsh Springer Spaniel
    • Name: GCHG Clussex On Red Alert at Stonecroft

      2nd Place

    • Breed: Parti Cocker Spaniel
    • Name: GCHP Jasmine Camilla Lester

      3rd Place

    • Breed: Field Spaniel
    • Name: GCH Killara's Adventures In The Dark TD

      4th Place

    • Breed: Golden Retriever
    • Name: GCH Begold Scion Right Addi-Dude

Hound Group

  • Judge: Mr. Alfred J Ferruggiaro
  • Entry: 226
    • 1st Place

    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: GCHB Chase Farm Diamonds On The Inside

      2nd Place

    • Breed: English Foxhound
    • Name: GCH Monacacy Bend's Lady Of The Chase

      3rd Place

    • Breed: Rhodesian Ridgeback
    • Name: GCHP Adili & Ida B's Reign on Zambezi

      4th Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: GCHS Kiarry's Gotta Have Faith

Working Group

  • Judge: Mr. Randy E Garren
  • Entry: 251
    • 1st Place

    • Breed: Giant Schnauzer
    • Name: GCHB Hearthmore's Wintergreen Mountain CGC TKN RN

      2nd Place

    • Breed: Samoyed
    • Name: GCHP Pebbles' Run Prince Louis With Sammantic

      3rd Place

    • Breed: Dogue de Bordeaux
    • Name: GCHG Boston Bordeaux's Montgomery Scott CGC TKN

      4th Place

    • Breed: Leonberger
    • Name: GCHP Winky-Pinky Bory Cysterskie BCAT TKN CGC FDC

Terrier Group

  • Judge: Ms. Sylvia T. Barkey
  • Entry: 184
    • 1st Place

    • Breed: Sealyham Terrier
    • Name: GCHP Goodspice Efbe Money Stache

      2nd Place

    • Breed: Soft Coated Wheaten Terrier
    • Name: GCHS Keepsake's Fashion Icon

      3rd Place

    • Breed: Skye Terrier
    • Name: GCH Finnsky Cooper

      4th Place

    • Breed: Kerry Blue Terrier
    • Name: GCHS Kilgawny Take My Man

Toy Group

  • Judge: Dr Andrea Bradford,MD
  • Entry: 199
    • 1st Place

    • Breed: Shih Tzu
    • Name: GCHP Hallmark Jolei Out Of This World

      2nd Place

    • Breed: Pug
    • Name: GCHP Riversong's Rockin' At The Ritz

      3rd Place

    • Breed: Italian Greyhound
    • Name: GCHS Jaros Ferazi Once Upon A Time

      4th Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHP Kolmar's & Los Feliz The Man Of Steel

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Cindy Vogels
  • Entry: 190
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Poodle
    • Name: GCHG Surrey Sage

      2nd Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHP Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN

      3rd Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCHP Planett's Pop Star

      4th Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCHG Delamer Salt Heir

Herding Group

  • Judge: Ms Marilyn L Van Vleit
  • Entry: 236
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Hammersmith Heathcliff Heathcliff CGCA TKN

      2nd Place

    • Breed: Belgian Sheepdog
    • Name: GCHS Cibola's Del Sol At Kodar BN RA FCAT CA CGC

      3rd Place

    • Breed: Pyrenean Shepherd
    • Name: GCHP La Brise Man O'War

      4th Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCH Cosmopolitan's Just You Wait

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr Nathaniel Horn
  • Entry: ---
    • Breed: Basset Fauve de Bretagne
    • Name: 4 Clovers Extra Sprinkles


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.