Charleston Kennel Club Ladson, SC 2015-01-24
Posted by: -
Total Entry: 617
Best In Show
- Judge: Rita Biddle,Esq
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Autumn's Stone Ridge Mojo
Reserve Best In Show
- Judge: Rita Biddle,Esq
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: CH Mi-Toi's Icon CM
Junior Showmanship
- Judge: Rita Biddle,Esq
- Entry: 9
- Class: Open Intermediate
- Name: Adrianna Martin
- Breed: Shiba Inu
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: Virginia Lyne
- Entry: 273
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: CH Stafford's Perfect Storm
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Dr. Alvin W Krause
- Entry: 193
- Breed: Golden Retriever
- Name: CH Easthill Broxden Woodland Lettuce Entertain You
- Breed: Weimaraner
- Name: GCH Doc's Greyborn North Star Of Acadia
- Breed: Pointer
- Name: GCH Solivia's Champagne Taste
- Breed: Sussex Spaniel
- Name: CH Remedi's Whirlwind
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Dr. Alvin W Krause
- Entry: 47
- Breed: Rhodesian Ridgeback
- Name: GCH Celtic Lore's Moonlight And Magic
- Breed: Saluki
- Name: GCH Silvershadow Secretariat Ellessar
- Breed: Smooth Dachshund
- Name: GCH Lindmont's Maid In The Shade
- Breed: American Foxhound
- Name: CH Crossroad's Josie's Dunwishin'
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Manuel Queijeiro
- Entry: 72
- Breed: Doberman Pinscher
- Name: Double D Best Of Luck
- Breed: Bullmastiff
- Name: GCH Banstock N Highpoint's Ours, Yours & Mine
- Breed: Black Russian Terrier
- Name: CH Blackberry Uragan CDX CGC
- Breed: Samoyed
- Name: GCH Jubillie's Singular Sensation
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Virginia Lyne
- Entry: 49
- Breed: Smooth Fox Terrier
- Name: GCHP Hampton Court Broxden What In Carnation
- Breed: American Staffordshire Terrier
- Name: GCH Red Warrior Geneva
- Breed: Australian Terrier
- Name: CH Dreamweaver's Abeyta Abeona
- Breed: Russell Terrier
- Name: CH Falling Branch Never Ending Story
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Shelley Hennessy
- Entry: 133
- Breed: Chinese Crested
- Name: CH Palmetto's Flying Dutchman
- Breed: Italian Greyhound
- Name: Marchwind's Winter Solace @ MarLord
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: Silver Bluff High Voltage
- Breed: Pomeranian
- Name: GCH Moxiepom's Diego Gabriel Chavez
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Virginia Lyne
- Entry: 93
- Breed: Nederlandse Kooikerhondje
- Name: CH Mi-Toi's Icon CM
- Breed: Boston Terrier
- Name: GCH Jameson Nightcap
- Breed: Dalmatian
- Name: GCH Rockstar Thanewood Freewheeling
- Breed: Bulldog
- Name: Colorado's Old Stage Round Of Applause Of Dowats
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Manuel Queijeiro
- Entry: 88
- Breed: German Shepherd Dog
- Name: CH Autumn's Stone Ridge Mojo
- Breed: Pembroke Welsh Corgi
- Name: GCH Riverside Xtra Style
- Breed: Spanish Water Dog
- Name: CH Timber Oaks Jingo Jango
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCHS Aryakas Phoenix CGCA
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Rita Biddle,Esq
- Entry: 3
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Mockingbirds On The Money Red
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.