Orange Empire Dog Club, Inc. Victorville, CA 2015-01-25
Posted by: -
Total Entry: 1342
Best In Show
- Judge: Houston Clark
- Breed: Whippet
- Name: GCH Winway Ramona
Reserve Best In Show
- Judge: Houston Clark
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Skyline's Unit Of Measure
Junior Showmanship
- Judge: Houston Clark
- Entry: 23
- Class: Open Senior
- Name: Kaycee Klang
- Breed: Briard
Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
Not offered.
Reserve Junior Showmanship
- Judge: ---
- Entry: ---
- Class: ---
- Name: ---
- Breed: ---
Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series
- Judge: ---
- Entry: ---
- Breed: ---
- Name: ---
Sporting Group
- Judge: Mr. Terry Stacy
- Entry: 145
- Breed: Golden Retriever
- Name: GCH Sandpiper's Let Freedom Ring
- Breed: English Springer Spaniel
- Name: GCHP Foxboro N Shardust Authentic
- Breed: Chesapeake Bay Retriever
- Name: GCH Shiloh's Harvard Girl One Smart Spicy Cookie
- Breed: Irish Water Spaniel
- Name: CH Arroyo's Begin The Beguine OA OAJ NF
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Hound Group
- Judge: Patricia Nemirovsky de Alsina
- Entry: 186
- Breed: Whippet
- Name: GCH Winway Ramona
- Breed: Longhaired Dachshund
- Name: GCHP Walmar-Solo's IOU SL
- Breed: Basenji
- Name: GCH jasiri-Sukari High Win Warning
- Breed: Bloodhound
- Name: GCH Quiet Creeks Double Take
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Working Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 302
- Breed: Akita
- Name: GCH Mojo's Continuationof a Myth
- Breed: Boxer
- Name: GCH Hi Jinx This Is How I Roll
- Breed: Newfoundland
- Name: CH Darbydale's The Journey Continues
- Breed: Great Dane
- Name: CH Tue-J's Pacific Category Five
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Terrier Group
- Judge: Mr. Jon R Cole
- Entry: 117
- Breed: Miniature Schnauzer
- Name: GCH Allaruth Carmel Still Kidding V Sole Baye
- Breed: Bedlington Terrier
- Name: CH First Class Willow Wind The Phoenix
- Breed: Russell Terrier
- Name: GCH Kajsenborg's Dirty Harry
- Breed: Wire Fox Terrier
- Name: CH Edenshire Cricklewood Black Orchid
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Toy Group
- Judge: Ms. Beverly Capstick
- Entry: 187
- Breed: Brussels Griffon
- Name: GCH Hilltop's GQ Cover Boy
- Breed: Cavalier King Charles Spaniel
- Name: GCHG Mayfield Charming Chester
- Breed: Toy Fox Terrier
- Name: GCH Ultraquest Go For The Gold
- Breed: Smooth Coat Chihuahua
- Name: GCHG Dartan Reach For The Moon At Rayburg
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Non-Sporting Group
- Judge: Jacqueline L. Stacy
- Entry: 172
- Breed: Keeshond
- Name: GCH Skyline's Unit Of Measure
- Breed: Dalmatian
- Name: GCHG On The Spots Chase Me Charlie
- Breed: Lhasa Apso
- Name: CH Rufkins Hunk Of Burnin' Love
- Breed: Standard Poodle
- Name: CH Wintergarden Toil And Trouble
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Herding Group
- Judge: Eugene L. Yerusalimsky
- Entry: 127
- Breed: Old English Sheepdog
- Name: GCH Love'n Stuff Summertime Blues
- Breed: Australian Cattle Dog
- Name: GCH Kokopelli's Sobe It
- Breed: Polish Lowland Sheepdog
- Name: GCH Stonebrook's For Your Eyes Only
- Breed: Border Collie
- Name: GCH Borderton Lou Easy An I A RN PT CGC
1st Place
2nd Place
3rd Place
4th Place
Best in Miscellaneous Class
- Judge: Judith V. Daniels
- Entry: 5
- Breed: Miniature American Shepherd
- Name: Mercyme Special Edition
Unofficial results and subject to change
The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.