Kennel Club of Texarkana, Inc. Texarkana, AR 2024-02-03

Posted by: Jill Bell

Total Entry: 800

Best In Show

  • Judge: Mr Juan Miranda
    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: Alfie (Carbonell Martinez)

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr Juan Miranda
    • Breed: Whippet
    • Name: GCHS Texano Order Of The Phoenix

Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Tina Starr
  • Entry: 8
    • Class: Master
    • Name: Marilyn Dempsey
    • Breed: Smooth Coat Chihuahua

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr Robert E Hutton
  • Entry: 287
    • Breed: Pointer
    • Name: CH Edgehill's Thunderdome

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Ms. Tina Starr
  • Entry: 8
    • Class: Master
    • Name: Julia "Maddie" Powers
    • Breed: Lhasa Apso

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Mr Robert E Hutton
  • Entry: 287
    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: Tacora's F5 Coming At'Cha

Sporting Group

  • Judge: Mrs Linda Hurlebaus
  • Entry: 144
    • 1st Place

    • Breed: Pointer
    • Name: CH Edgehill's Thunderdome

      2nd Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: GCHB Encore 'N Tamburlaine Good Trouble

      3rd Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCH Ehrenvogel Comin In First On A Wing And A Prayer

      4th Place

    • Breed: Clumber Spaniel
    • Name: GCH Clussexx Crowned King

Hound Group

  • Judge: Mrs Linda Hurlebaus
  • Entry: 116
    • 1st Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCHS Texano Order Of The Phoenix

      2nd Place

    • Breed: Greyhound
    • Name: Poachers La Fleur At Fiery Run

      3rd Place

    • Breed: Smooth Dachshund
    • Name: CH Bessdachs Everyone Loves A Winner

      4th Place

    • Breed: Harrier
    • Name: CH Kingsbury Atomic Blizzard

Working Group

  • Judge: Mrs Carmen S Navarro Guisado
  • Entry: 100
    • 1st Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: Alfie (Carbonell Martinez)

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: GCH Kalora's Drop A Bombshell Baby

      3rd Place

    • Breed: Akita
    • Name: Zasen Ace In The Hole At Bandera

      4th Place

    • Breed: Bullmastiff
    • Name: GCHB Corral West Love Shack FDC CGC

Terrier Group

  • Judge: Mr Harry H. (Butch) Schulman
  • Entry: 56
    • 1st Place

    • Breed: Wire Fox Terrier
    • Name: GCH Pathwire Duke Of Elmwood

      2nd Place

    • Breed: Airedale Terrier
    • Name: GCHS Sherwood CK Dexter Haven RN

      3rd Place

    • Breed: Norfolk Terrier
    • Name: CH Owl Hollow's The Hammer And Pennant

      4th Place

    • Breed: American Staffordshire Terrier
    • Name: GCHP Lbk's Rebel And Proud Party Crasher

Toy Group

  • Judge: Mr Robert E Hutton
  • Entry: 121
    • 1st Place

    • Breed: Long Coat Chihuahua
    • Name: GCHG Timeless Now You See Me

      2nd Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHG Sheeba Ladies Man

      3rd Place

    • Breed: Pekingese
    • Name: Klerkshof Mr Gaga

      4th Place

    • Breed: Papillon
    • Name: GCH Wildfire Glitter In The Air

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs Carmen S Navarro Guisado
  • Entry: 133
    • 1st Place

    • Breed: Xoloitzcuintli
    • Name: GCHS Master Rock Calaco (Alonso/Tojo)

      2nd Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: Southsides Bella V Chateau

      3rd Place

    • Breed: Bulldog
    • Name: GCHG Paintabull I'm The Pied Piper CGC TKN

      4th Place

    • Breed: Schipperke
    • Name: GCHB Safari Siddhis I Ain't No Cup of Tea

Herding Group

  • Judge: Mr Harry H. (Butch) Schulman
  • Entry: 128
    • 1st Place

    • Breed: Miniature American Shepherd
    • Name: Stellar's Burn It Down

      2nd Place

    • Breed: Smooth Collie
    • Name: GCHG Moonwind Finding Neverland

      3rd Place

    • Breed: Rough Collie
    • Name: Milas Tairis Commander's Sundance Kid

      4th Place

    • Breed: Belgian Tervuren
    • Name: CH Invictus Joie De Vivre CGC

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: ---
  • Entry: ---
    • Breed: ---
    • Name: ---


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.