Conyers Kennel Club of Georgia Atlanta, GA 2024-02-04

Posted by: Jeffrey Wright

Total Entry: 1464

Best In Show

  • Judge: Mr. Charles L. Olvis
    • Breed: American Foxhound
    • Name: CH Lost Heritage Time Bandit At Kiarry

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Charles L. Olvis
    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: CH Carmel Mr. Joe Adamis

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Cindy Meyer
  • Entry: 29
    • Class: Open Senior
    • Name: Lenore Hedemark
    • Breed: Miniature Schnauzer

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: 513
    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHS Rio's Where Hugo I Go CGC

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Cindy Meyer
  • Entry: 29
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Kadence Lancaster
    • Breed: Shetland Sheepdog

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: 514
    • Breed: Labrador Retriever
    • Name: Van Dalen Ibim Mountain Chronicle

Sporting Group

  • Judge: Mr. Robert L. Robinson
  • Entry: 242
    • 1st Place

    • Breed: Gordon Setter
    • Name: GCHS Shiloh's Spirit Of Broch Tuarach

      2nd Place

    • Breed: German Wirehaired Pointer
    • Name: GCHG RNR Impact N Heywire Walk On The Wilde Side

      3rd Place

    • Breed: Brittany
    • Name: CH Brigadier Shamrock Shoot For The Stars Of Fernhill

      4th Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: CH Silhouette Blacklight

Hound Group

  • Judge: Mr. Allen L. Odom
  • Entry: 192
    • 1st Place

    • Breed: American Foxhound
    • Name: CH Lost Heritage Time Bandit At Kiarry

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Pinnacle Garden Party

      3rd Place

    • Breed: Scottish Deerhound
    • Name: GCHP Iron Gate Battle Of Stirling Bridge

      4th Place

    • Breed: Beagle (13" and under)
    • Name: GCH Skyline N Woodstone's Go Big or Go Home

Working Group

  • Judge: Mr. Brian Meyer
  • Entry: 216
    • 1st Place

    • Breed: Bernese Mountain Dog
    • Name: GCHG Trailbound's Jumpin' Jack Flash

      2nd Place

    • Breed: Kuvasz
    • Name: GCHS Emek Hayarden Cudar

      3rd Place

    • Breed: Boxer
    • Name: CH Bar-K's Love As It Was

      4th Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Legendale N Ko's Lucky Girl

Terrier Group

  • Judge: Mr. Randy E. Garren
  • Entry: 136
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: CH Carmel Mr. Joe Adamis

      2nd Place

    • Breed: Scottish Terrier
    • Name: GCHB Hillview Diamond Spice

      3rd Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH Roschel Foxrun Thistle Do

      4th Place

    • Breed: Bedlington Terrier
    • Name: GCH First Class Flawless My Dear

Toy Group

  • Judge: Mr. Eugene Blake
  • Entry: 248
    • 1st Place

    • Breed: Cavalier King Charles Spaniel
    • Name: GCHB Forestcreek Just Right

      2nd Place

    • Breed: Maltese
    • Name: CH Romantic Show Lou Lou II

      3rd Place

    • Breed: Toy Poodle
    • Name: GCH Sweet Aico Miss Yoyo At Piedmont

      4th Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHS Marlex Miss Marvel

Non-Sporting Group

  • Judge: Mrs. Terry Berrios
  • Entry: 178
    • 1st Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: CH Eastern Magic Desperado

      2nd Place

    • Breed: Lhasa Apso
    • Name: GCHG Ta Sen Westgate Jingle Juice

      3rd Place

    • Breed: Keeshond
    • Name: Southcar's Securing The Border

      4th Place

    • Breed: Tibetan Spaniel
    • Name: GCHS Kofuku Top Gun Of Jolytibs

Herding Group

  • Judge: Ms. Elizabeth Muthard
  • Entry: 189
    • 1st Place

    • Breed: German Shepherd Dog
    • Name: GCHG Hammersmith Heathcliff Heathcliff CGCA TKN

      2nd Place

    • Breed: Berger Picard
    • Name: GCHS Eclipse Ace In The Hole

      3rd Place

    • Breed: Cardigan Welsh Corgi
    • Name: GCHP Geran's Big Money Of Glasshouse BCAT CGC

      4th Place

    • Breed: Belgian Sheepdog
    • Name: GCHG Sans Brancos Karate Kid RN PT

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr. Robert L. Robinson
  • Entry: 7
    • Breed: Japanese Akitainu
    • Name: Awa Katsushiro Go Jr Matsunaga


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.