South Dade Kennel Club Miami, FL 2024-02-10

Posted by: Mike Szabo

Total Entry: 442

Best In Show

  • Judge: Mr. Jay Richardson
    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHB Zaida Bint Muti Von Haussman

Reserve Best In Show

  • Judge: Mr. Jay Richardson
    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: CH Carmel Mr. Joe Adamis

Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Robyn L. Powley
  • Entry: 8
    • Class: Open Senior
    • Name: Christine Brown-Roldan
    • Breed: French Bulldog

Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Reserve Junior Showmanship

  • Judge: Mrs. Robyn L. Powley
  • Entry: 7
    • Class: Open Intermediate
    • Name: Trinity Lonsdale
    • Breed: Golden Retriever

Reserve Best In Show: Nat'l Owner Handled Series

Not offered.

Sporting Group

  • Judge: Dr. Daniel W. Dowling
  • Entry: 89
    • 1st Place

    • Breed: German Shorthaired Pointer
    • Name: GCHS Star K's Mile Hi Sally V Deppe Haus

      2nd Place

    • Breed: Pointer
    • Name: CH Bookstor Fabello Larksong

      3rd Place

    • Breed: Black Cocker Spaniel
    • Name: CH Silhouette Blacklight

      4th Place

    • Breed: English Springer Spaniel
    • Name: CH Polesitter Politician

Hound Group

  • Judge: Mrs. Helen Winski Stein
  • Entry: 59
    • 1st Place

    • Breed: Afghan Hound
    • Name: GCHB Zaida Bint Muti Von Haussman

      2nd Place

    • Breed: Whippet
    • Name: GCH Karasar's Swansong

      3rd Place

    • Breed: Pharaoh Hound
    • Name: GCHB XO Sovrin Octopussy

      4th Place

    • Breed: Basenji
    • Name: CH Tamba's Commander In Chief

Working Group

  • Judge: Mr. Rick Blanchard
  • Entry: 72
    • 1st Place

    • Breed: Great Pyrenees
    • Name: GCHB Pyrless Pyramor Twice Upon A Time

      2nd Place

    • Breed: Doberman Pinscher
    • Name: CH Emilio De Tatindob-Argentina

      3rd Place

    • Breed: Leonberger
    • Name: GCHG Winky-Pinky Bory Cysterskie BCAT TKN CGC FDC

      4th Place

    • Breed: Alaskan Malamute
    • Name: Alfie (Carbonell Martinez)

Terrier Group

  • Judge: Mr. Robert Stein
  • Entry: 38
    • 1st Place

    • Breed: Miniature Schnauzer
    • Name: CH Carmel Mr. Joe Adamis

      2nd Place

    • Breed: Norfolk Terrier
    • Name: CH Lol Mi Choptank Ginger Snap

      3rd Place

    • Breed: West Highland White Terrier
    • Name: GCH Spring Westies China Chocolate Play The Game With

      4th Place

    • Breed: Border Terrier
    • Name: GCH Roschel Foxrun Thistle Do

Toy Group

  • Judge: Mrs. Joan Luna Liebes
  • Entry: 79
    • 1st Place

    • Breed: English Toy Spaniel (Blenheim & Prince)
    • Name: CH Southdown Pay No Mind

      2nd Place

    • Breed: Havanese
    • Name: GCHB Sardi I'll Think Of A Reason Later

      3rd Place

    • Breed: Miniature Pinscher
    • Name: GCHS Marlex Miss Marvel

      4th Place

    • Breed: Maltese
    • Name: Ta-Jon's Some Like It Hot

Non-Sporting Group

  • Judge: Mr. Gerardo Bernard
  • Entry: 55
    • 1st Place

    • Breed: Dalmatian
    • Name: GCH Fortuna N Tateland's A Penne For Your Thoughts

      2nd Place

    • Breed: Chow Chow
    • Name: GCHP Barbary's Reigning Royalty CGCA TKN

      3rd Place

    • Breed: Standard Poodle
    • Name: Piedmont Wild Darkness Yanza

      4th Place

    • Breed: French Bulldog
    • Name: Duval Bullies Hero CGC TKI

Herding Group

  • Judge: Dr. Eric Liebes
  • Entry: 46
    • 1st Place

    • Breed: Border Collie
    • Name: GCH Skywards Breaking Waves TKN

      2nd Place

    • Breed: Smooth Collie
    • Name: CH Oak Knolls Man In Black

      3rd Place

    • Breed: Pembroke Welsh Corgi
    • Name: GCHG Riverside London Night FCAT CAA

      4th Place

    • Breed: Swedish Vallhund
    • Name: GCHG Kingscrest Star Of The New Year FDC CGC TKN

Best in Miscellaneous Class

  • Judge: Mr. Jay Richardson
  • Entry: 1
    • Breed: Basset Fauve de Bretagne
    • Name: Enemossens Afterhours Claire CM TKN VHMP


Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.